Answer:
Profit = $(700 - 42x - 56y)
Step-by-step explanation:
For large candles, the selling price is $10 and its making cost is $x.
So, by selling a large candle the profit is $(10 - x)
Again for small candles, the selling price is $5 and its making cost is $y.
So, by selling a small candle the profit is $(5 - y)
Therefore, in a sell of 42 large candles and 56 small candles the total profit will be, P = 42 (10 - x) + 56 (5 - y)
⇒ P = 420 - 42x + 280 - 56y {Applying distributive property}
⇒ P = $(700 - 42x - 56y) (Answer)
<span>The first equation is a direct variation. This type of equation has a form that is "y = kx," in which k is the constant. Changing both sides by a common multiple will still lead to the equation being evaluated as true, since the values will both increase by that multiple.</span>
Answer: Regression line equation: 
Step-by-step explanation:
Equation of least-squares regression line for predicting y :

, where
, 
Given: 
Then,

Now,

Then, Regression line equation: 
Answer:
The answer to your question is the height of the lamp is 18.2 ft
Step-by-step explanation:
Data
Street lamp shadow = 31.5 ft
Street sign height = 8 ft
Street sign shadow = 14 ft
Street lamp height = x
Process
1.- To find the height of the lamp use proportions. In this kind of problem, we do not look for the length, but the shadow.
Street lamp height/street lamp shadow = street sign height/street sign
shadow
Substitution
x / 31.5 = 8 / 14
Solve for x
x = (31.5)(8) / 14
Simplification
x = 254.4 / 14
Result
x = 18.2 ft