Answer: $0.51
Step-by-step explanation:
12/100 of $4.25 = $0.51
Amount payable plus sales tax for a 6- pack of soda will now be $4.25 + $0.51 = $4.76
Answer:
Her first coupon ti be used is $50 off a purchase above $300
Final purchase price= $340
Step-by-step explanation:
Marie has two coupons
one for a 15% discount and one for $50 off any purchase above $300.
The stores allow the two coupons to be combined and she spends a total of $450.
Her first coupon ti be used is $50 off a purchase above $300.
So Marie have $400 now
15% off $400= 400-(0.15*400)
15% off $400 = 400-60
15% off $400 =$ 340
Answer:
$92
Step-by-step explanation:
- add what you saved and the parents gave you
- subtract that by 180
- $92
The normal distribution curve is shown in the diagram below
<span>The percentage of time that his commute time exceeds 61 minutes is equal to the area under the standard normal curve that lies to the RIGHT of X=61
Standardising X=61 to find z-score
</span>

<span>
from the z-table
</span>

<span>
</span>
Answer:
Step-by-step explanation:
5p + 2(p + 4) .......because pencil cases (p) sell for 5 bucks a piece....and mechanical pencils (p + 4), sell for 2 bucks a piece. She is basically selling 4 more mechanical pencils then she is pencil cases.