Complete question Text:
Environmental recovery company RexChem Partners plans to finance a site reclamation project that will require a 4-year cleanup period. The company will borrow $1.8 million now to finance the project. How much will the company have to receive in annual payments for 4 years, provided it will also receive a final lump sum payment after 4 years in the amount of $800,000? The MARR is 10% per year on its investment
Answer:
<em>We are going to receive annual payment of $395,471</em>
Explanation:
We solve for the present value of the lump-sum today:
PRESENT VALUE OF LUMP SUM
Maturity 800,000.00
time 4.00
rate 0.1
PV 546,410.76
Now, we deduct this fromthe 1,800,000 loan:
1,800,000 - 546,410.76 = 1,253,589.24
this value will be the amount the yearly installment will ghave to pay.
<u><em>Installment of a present annuity </em></u>
PV 1,253,589.24 €
time 4
rate 0.1
C $ 395,470.805
Answer:
c. A budget based on 49,000 units
Explanation:
Static budget is for 45,000 units,
Further with the information budget prepared with closest activity level, is the budget for 49,000 units as actual production is 50,000 units,
Therefore the actual comparison and analysis shall be based on this budget of 49,000 units as this is relatively most accurate and near by cost for each units produced.
Correct option is
c. A budget based on 49,000 units
Answer:
bond's selling price is $6154
Explanation:
given data
face value = $5,000
interest = 8 % of face value
rate = 6.5 %
to find out
bond's selling price
solution
we find interest that is
interest = 8 % of face value
interest = 8 % × 5000
interest = 400
so we consider bond selling price is x
so
bond selling equation will be
interest = rate × bond selling price
400 = 0.065 × x
x = 6154
so bond's selling price is $6154
Answer:
Credit card and bank fees. Hourly wages and direct labor. Shipping costs. Raw materials.
Explanation: