Answer: The answers are:
A) <u>$200,000.</u>
B) <u>$258,881.</u>
C) <u>$177,399.</u>
Explanation: The values to put in the financial calculator are:
Future value = $ 200.000.
Payment = $ 200,000 x 0,10 = $ 20,000.
n = 5 x 2 = 10. (Number of semesters in 5 years).
YTM = (a) ten percent, (b) six percent, and (c) 12 percent.
A) Price or Present value = <u>$200,000.</u>
B) Price or PV = <u>$258,881.</u>
C) Price or PV = <u>$177,399.</u>
<u></u>
Answer:
(D) $4,055
Explanation:
To find the adjusted book balance, we need the ending balance of the cash book:
Book balance $4,725
Less: bank service charges (25)
Less: EFT (380)
Less: NSF check returned by bank (265)
<em>Adjusted book balance</em> <u>$4,055</u>
Since bank service had been deducted from the bank, Maxis clothing had to deduct the same amount. When bank deducts any money, generally it notifies through text message or sometimes does not notify directly. Therefore, It had to be deducted from the cash book.
Maxi's accounts receivable paid him a check and the firm immediately added the amount to the cash book. When the accountant went for depositing the check, there were not sufficient fund (NSF). Therefore, the amount did not add to the bank balance. Hence, the firm had to deduct it again.
Through Electronic Fund Transfer (EFT), a payment had been made by the bank for Maxi clothing. Since the expense did not deduct from the cash book, the amount had to deduct it to get the adjusted book value.
Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
For a 20 workday month,
cost of gas and productivity = $4 per day
cost of commuting = cost of gas and productivity × 20 workday month
= $4 × 20
= $80.
The total rent he is paying currently is $600 per month that does not include the commuting cost.
Hence, the individual must willing to pay a total of:
= Total rent + Cost of commuting
= $600 + $80
= $680 for an apartment downtown.
Thus, the total amount to be paid willingly is $680.
Answer:
B- Surety is liable in full immediately upon default by Burns but will be entitled to the collateral upon satisfaction of the debt.
Explanation:
A surety comes to play when a party lacks certainty about whether or not another party in a contract will be able to fulfill all stated requirements. The other party could be required to provide a guarantor, who will be involved in the contract of suretyship. The essence of this is to reduce possible risks for the lending party.
This surety bond involving 3 parties, allows the lending party, file a claim against the bond to recover losses incurred, if the borrower fails to adhere to the terms previously stated.
Answer:
I used an excel spreadsheet to calculate this:
the least squares regression line:
y = a + bx
y = $2,937 + 3.96x
where y = total cash wash costs and x = rental returns
fixed costs = $2,937 per month
variable cost = $3.96 per car washed