The answer is 5 cakes.
EXPLANATION
To solve this, you work out that 1/4 of an hour is 15 mins 2/5 of an hour is 24 mins and that 3 1/4 hours is 195 mins.
Using these, we can work out that it takes 39 mins per cake (15 for frosting + 24 for decorating). When we divide 195 by this we get 5, meaning that the answer is 5 cakes.
Hope this helps!
Given that the basket of watermelons sells for $9 before tax and the tax rate is 9%.
The tax on the basket of watermelons is given by

Therefore, the total price Tiffany pays for the basket of watermelons is $9 + $0.81 = $9.81
Answer:
FG || BC.
Step-by-step explanation:
In the diagram, which is not drawn to scale, DE | FG || BC.
Answer:
$29.50
Step-by-step explanation:
First we need to find the tip
tip = pre tax bill * 10 %
tip = 25 * .10
tip =2.5
Next we need to find the tax
tax = pre tax bill * 8%
tax = 25 * .08
tax =2
Final bill = pre tax bill + tax + tip
Final bill = 25 + 2 + 2.5
=29.50
<span>-Both box plots show the same interquartile range.
>Interquartile range (IQR) is computed by Q3-Q1.
For Mr. Ishimoto's class, Q3 is 35 and Q1 is 31. 35-31 = 4.
For Ms. Castillo's class, Q3 is 34 and Q1 is 30. 34-30 = 4.
</span><span>-Mr. Ishimoto had the class with the greatest number of students.
>Mr. Ishimoto had 40 students, represented by the last data point of the whiskers.
</span><span>-The smallest class size was 24 students.
>Which was Ms. Castillo's class.</span>