Answer:
210 hours
Explanation:
The learning curve rate can be found by log75%
Ln0.75 = 0.12249
1 batch requires 200 hours
The 1500 units batch will require 200 hours
For 3000 units there will be two batches of 1500 units each
200 hours * 2 batches * 0.12249 * 4.5 = 210 hours
Is this select all that apply because i see more than just one answer
Answer and Explanation:
An agency has the power to execute the law and to bring proceedings against violators. This may be accomplished with no significant constitutional limitations on how the agency is to conduct its investigation of infractions. A search warrant is never required for subject matter observed from a public place; therefore, aerial photography of Williams' place of business can be used by the FTC as proof of wrongdoing. The FTC may also demand the production of relevant papers and documents by Williams, since the constitutional guarantee against unreasonable searches and seizures does not afford much protection with regard to papers and records being investigated by an agency. Lastly, Williams has no right to a jury trial in an administrative hearing.
Answer:
a. $0.98
b. 6,000 container
Explanation:
a. The computation of the incremental contribution margin per container is shown below:
= Drop selling price - total variable manufacturing cost - drop selling price × sales commission - sale value in raw form × basis
= $4.40 - $0.95 - $4.4 × 5% - 3 × 3 ÷ 4
= $0.98
b. The minimum number of containers of candy sold each month is
= (Per month salary paid to sales person + Master candy maker salary) ÷ ( incremental contribution margin per container)
= ($2,000 + $3,880) ÷ $0.98
= 6,000 container
We simply applied the above formulas so that the a and b part could arrive
Answer:
$42
Explanation:
FUTA is calculated on taxable wages that fall under $7000 in the quarter. Income above the $7000 limit are not taxed
FUTA rate = 0.6%
Quarterly salary $38,400 $29,600 $16500 $8,900
Basis for FUTA $7000 $7000 $7000 $7000
FUTA $42 $42 $42 $3
First deposit =$42