Answer:
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
Explanation:
Answer:
C $30,000
Explanation:
. A $30,000 result has a 35 percent chance of occurring, but the entity cumulatively has a 55 percent chance of receiving at least a $30,000 tax benefit. As a result, $30,000 is the appropriate amount to recognize.
Answer:
The correct answer is: the A option
If the company is on a tight deadline to complete a major project for an important client
Explanation:
If the company finds itself in difficult times due to work issues, then this weakens the argument for using coercive techniques.
Now, if the company has the luxury of hiring temporary workers to take care of the backlog and finish it on time, then this could further weaken the need for coercion.
If there is a highly skilled workforce, then the use of coercion can result in a reaction from employees. If employees are demotivated by the rigorous work culture, then the use of coercive techniques would only demoralize them further.
Answer:
A. standard deviation = $500, expected return = $5,000
Explanation:
For analysis which investment involved the least amount of risk we need to determine the coefficient of variation i.e. shown below:
As we know that
Coefficient of variance = standard deviation ÷ expected return
A = $500 ÷ $5,000 = 0.10
B = $700 ÷ $500 = 1.40
C = $900 ÷ $800 = 1.125
D = $400 ÷ 350 = 1.143
As it can be seen that investment A has the leas amount of risk hence, the same is to be considered
Answer:
Standard Overhead rate is $1.25 per Direct labor hours
Explanation:
Total variable cost (2000 unit * $2.50) = $5,000
Total fixed cost = <u>$5,000</u>
Estimated Overhead cost = <u>$10,000</u>
<u />
Estimated Direct labor hour = 2000 unit * 4 hours = 8,000 hours
Standard Overhead rate = Estimated overhead cost / Estimated Direct labor hour
Standard Overhead rate = $10,000 / 8,000 hours
Standard Overhead rate = $1.25 per Direct labor hours