Answer:
40 days.
Explanation:
In the absence of the information about opening receivables, the closing figure is assumed to be the average accounts receivables,
Hence,
Debtors Turnover Ratio for Reagan:
= Sales ÷ Average Accounts Receivables
= $608,000 ÷ $73,922
= 8.22 times
Assuming that the number of days in a year as 365,
the firm's days sales uncollected for the year works out to:
= 365 days ÷ Debtors Turnover Ratio
= 365 ÷ 8.22
= 40.40 or 40 days.
Answer:
Your best option would be for higher quality repairs and higher quality equipment, this would save you more money and time in the long run where you have the ability to do other things.
Explanation:
Mark as Brainliest please!
Ill give u a cookie
Answer:
A
Explanation:
A monopoly is when there are two firms operating in an industry.
A duopoly is when there are two firms operating in an industry. When the two firms collude, they become a monopoly.
If a monopoly maximises profit by producing 4000 units, the colluding duopolist would also maximise profit by producing 4000 units
Answer:
$158,730
Explanation:
Mario incoporation started the year with a net fixed assets of $75,300
At the end of the year the net fixed assets was $96,700
The depreciation expense is $13,270
Therefore the company's net capital spending for the year can be calculated as follows
= $96,700+$75,300-$13,270
= $172,000 - $13,270
= $158,730
Hence the company's net capital spending for the year is $158,730
Answer: Planning, Programming, Budgeting and Execution system (PPBE).
Explanation:
The decision support system that is a "calendar-driven process and offers the basis for informed affordability assessment is the Planning, Programming, Budgeting and Execution system (PPBE).
The Planning, Programming, Budgeting, and Execution (PPBE) is simply used in the allocation of resources.