answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dimas [21]
2 years ago
7

Chiptech, Inc., is an established computer chip firm with several profitable existing products as well as some promising new pro

ducts in development. The company earned $1 per share last year and just paid out a dividend of $.50 per share. Investors believe the company plans to maintain its dividend payout ratio at 50%. ROE equals 20%. Everyone in the market expects this situation to persist indefinitely.
What is the market price of Chiptech stock?
Business
1 answer:
vaieri [72.5K]2 years ago
7 0

Answer:

$11

Explanation:

"The required return for the computer chip industry is 15%, and the company has just gone ex-dividend (i.e., the next dividend will be paid a year from now, at t 1) (Round your answer to 2 decimal places.)"

g = ROE*b

g = ROE * (1-Payout ratio)

g = 20% * (1-0.5)

g = 10%

P0 = D1/k-g

P0 = D0(1+g) / k-g

P0 = 0.5(1+0.10) / (0.15+0.10)

P0 = $11

S0, the market price of Chiptech stock is $11

You might be interested in
Before prorating the manufacturing overhead costs at the end of 2020, the Cost of Goods Sold and Finished Goods Inventory accoun
AnnZ [28]

Answer:

$2069

Explanation:

Given

Applied overhead costs of Goods sold = $59,300

Applied overhead cost of finished goods = $38,000

Overhead Balance = $97,300

Overhead Cost = $92,000

Overapplied Overhead = Overhead Balance - Overhead Cost

Overapplied Overhead = $97,300 - $92,000

Overapplied Overhead = $5,300

Allocated Amount = (Applied Overhead * Finished Goods /(Overapplied Overhead)

Allocated Amount = ($5,300 * $38,000) ($59,300 + $38,000)

Allocated Amount = ($5,300 * 38,000) (97,300)

Allocated Amount = $2069

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Bob owns a warehouse that is used in business while rebecca owns land. bob exchanges the warehouse for the​ land, which will be
strojnjashka [21]
<span>A. Compute Bob's realized gain (loss) on the exchange. $320,000 + $40,000 + $80,000 = $440,000 - that is selling price $440,000 - $240,000(basis) = $200,000 - that is realized gain B. Compute Bob's taxable recognized gain. $200,000 / $440,000 = 45.45% ($40,000 + $80,000) * 45.45% = $54,544 C. Compute Bob's basis in the land. $(440,000-120,000) / $440,000 = 72.72% $240,000 * 72.72% = $174.545</span>
5 0
1 year ago
Sabina makes $2,000 per month. She spends $300 on credit card payments and $450 on an auto loan. Does she have excessive debt?
lapo4ka [179]
She does not have an excessive debt because of her debt-to-income ratio lower than 42 percent. 42% is a limit of good average debt to income ratio and Sabina's debt to income ratio has not yet exceeded that limit. The debt to income ratio can be calculated by<span> dividing her total debt by her total income which results in 37.5% (($300+$450)/$2000 = 37.5%).</span>
4 0
2 years ago
A rectangular floor that is $10$ feet wide and $17$ feet long is tiled with $170$ one-foot square tiles. A bug walks from one co
Virty [35]

Answer:

It depends. The rectangular floor has 2 different diagonals, the small one and the large one.

Explanation:

If the bug walks the small diaognal, it will walk 10 tiles from corner to corner. If the bug walk the large diagonal, it will walk 17 tiles from corner to corner

8 0
2 years ago
Ma Barker Company has a job-order costing system and uses a predetermined overhead rate based on direct labor-hours to apply man
seropon [69]

Answer:

The correct answer is option (A) $42.00

Explanation:

Solution

Given that:

The established rate  is given as = 100,000/40,000

= $2.5 per hour

Thus

The cost of the job is shown is shown below:

The direct material = $5,000

The direct labor = $2400

Then

The manufacturing overheard is = 400 * 2.5 = $1,000

So,

The total cost is = $5,000 + $2400 + $1000 = $8,400

To get our unit cost,

Unit cost = $8400/200 = $42.00

It is important to know that, the  number of labor hours used in jobs = Total labor cost/Rate per hour

=2,400/6 = 400 hours

8 0
1 year ago
Other questions:
  • 1. Heather and Joe want the lowest interest rate for their residential mortgage. Which financial institution is designed to offe
    10·1 answer
  • A company is creating three new divisions and seven managers are eligible to be appointed head of a division. How many different
    9·1 answer
  • Effective managers know how to combine both the art and science of management to address the broad range of issues they encounte
    5·1 answer
  • Most operating decisions of management focus on a narrow range of activity called the______________.
    15·1 answer
  • Knowledge check <br> what are the possible weaknesses of this peer approach to valuation?
    12·1 answer
  • On the first day of the fiscal year, Shiller Company borrowed $63,000 by giving a five-year, 12% installment note to Soros Bank.
    7·1 answer
  • A borrower expresses a reluctance to continue signing documents. The Notary Signing Agent may:A borrower expresses concern that
    7·1 answer
  • Which investment has the least amount of risk?
    9·1 answer
  • Green Caterpillar Garden Supplies Inc. just reported earnings after tax (also called net income) of $9,250,000 and a current sto
    13·1 answer
  • Assume that you live in California and are on vacation, traveling by car from California to Texas. You are injured in a motel ro
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!