Answer:
amount of tax saving is $4320
Explanation:
given data
tax deduction = $18000
marginal tax rate = 24%
effective tax rate = 20%
to find out
amount of tax saving
solution
we know tax saving formula that is
tax saving = tax deduction × marginal tax ........................1
so now put here all value in equation 1
tax saving = tax deduction × marginal tax
tax saving = 18000 × 24%
tax saving = 18000 × 0.24
tax saving = 4320
so amount of tax saving is $4320
Answer:
Instructions are below
Explanation:
Giving the following information:
January 520 $ 4,470
February 490 4,260
March 300 2,820
April 500 4,350
May 310 2,960
June 480 4,200
July 320 3,000
August 400 3,600
September 470 4,050
October 350 3,300
November 340 3,160
December 320 3,030
A) To calculate the fixed and variable costs, we need to use the following formulas:
Variable cost per unit= (Highest activity cost - Lowest activity cost)/ (Highest activity units - Lowest activity units)
Variable cost per unit= (4,470 - 2,820) / (520 - 300)
Variable cost per unit= $7.5
Fixed costs= Highest activity cost - (Variable cost per unit * HAU)
Fixed costs= 4,470 - (7.5*520)
Fixed costs= $570
Fixed costs= LAC - (Variable cost per unit* LAU)
Fixed costs= 2,820 - (7.5*300)
Fixed costs= $570
B)
Total cost= 570 + 7.5x
x= hours of mantainance
C) x= 590
Total cost= 570 + 7.5*590
TC= $4,995
D) x= 600
Total cost= 570 + 7.5*600
TC= $5,070
Correct question: I do not know if this question is complete or not but if i understand you well enough, I'd say that the minimally acceptable rate of pay will be in accordance to what is obtainable in yur state or area. $X.XX represents pay per hour while $XX.XXX represents pay per year.
Answer:
I would say Negotiable to be on the safe side if you can't come up with a certain amount by yourself.
Explanation:
When you have to fill on an application and it gets to the rate of pay, you either be on the safer side and write Negotiable if you do not want to sell yourself short or be too pricey. But it is almost certain that the rate of pay applicable in your state or area is what you will be getting per hour.
I hope this helps.
Answer:
Explanation:
The problem is that BoP automakers are being kept side by institution-based barriers in China. automakers that are in foriegn countries never worry about preferential treatment of the BoP automakers. The Lessons learnt from indigenous reverse innovation are use of all available resources , use of minimal energy such as fuels Have the indigenous cars for the rural areas continuous recycling of the old vehicles .
Answer:
The invoice price of the bond will be $100,127.88
Explanation:
Bonds are nothing but the debt instrument which a company uses to raise capital from the general public, these bonds can be of both short and long term period.
In the question it is given that bond has a coupon period of 182 days which means the bond is of short term period. Coupon rate of 7% means the bond gives the interest of 7% to its holder semiannually every year on January 15 and July 15.
It is given that the ask price for the bond on January 30 is 100.125 percent on par value of the bond which we are assuming to be $1000, which means the ask price is
$1000 X 100.125 = $100,125 ( ASK PRICE)
now we have to calculate the interest, remember the semiannually payment of interest has already been made on January 15 which means we have to find interest for only 15 days which will be taken out on par value
INTEREST = $1000 x 7% x 15 / 30
= $1000 x .07 x 1/ 2
= $35
INVOICE PRICE = INTEREST X \frac{TOTAL \: NUMBER \: OF \: DAYS}{COUPON \: PERIOD} + Ask price
= $35 X 15 / 182
= $2.884
Now adding this amount in to ask price
$100,125 + $2.884
= $100,127.88 ( INVOICE PRICE)