Answer:

Step-by-step explanation:
Given


Required
Represent as an equation;

Expand the above

<em>Recall that b = $10 ----given</em>
becomes


Answer:
Distance between the police station and the fire station be 4 miles
Step-by-step explanation:
Let distance between the police station and the fire station be x miles.
The distance between the library and the police station is 3 miles less than twice the distance between the police station and the fire station.
Distance between the library and the police station 
Also, distance between the library and the police station is 5 miles.

Answer:
The width of the prism is 2 cm
Step-by-step explanation:
The given parameters are;
The volume of the prism = 170 cm³
The length of the prism = 5 cm
The height of the prism = 17 cm
The volume of the prism is given by the relationship v = Length, l × Height, h × Width, w
Therefore;
The volume of the prism = 5 cm × 17 cm × w = 170 cm³
Which gives;
w = 170 cm³/(5 cm × 17 cm) = 170 cm³/(85 cm) = 2 cm
∴ The width of the prism = 2 cm.
Answer:
a. We reject the null hypothesis at the significance level of 0.05
b. The p-value is zero for practical applications
c. (-0.0225, -0.0375)
Step-by-step explanation:
Let the bottles from machine 1 be the first population and the bottles from machine 2 be the second population.
Then we have
,
,
and
,
,
. The pooled estimate is given by
a. We want to test
vs
(two-tailed alternative).
The test statistic is
and the observed value is
. T has a Student's t distribution with 20 + 25 - 2 = 43 df.
The rejection region is given by RR = {t | t < -2.0167 or t > 2.0167} where -2.0167 and 2.0167 are the 2.5th and 97.5th quantiles of the Student's t distribution with 43 df respectively. Because the observed value
falls inside RR, we reject the null hypothesis at the significance level of 0.05
b. The p-value for this test is given by
0 (4.359564e-10) because we have a two-tailed alternative. Here T has a t distribution with 43 df.
c. The 95% confidence interval for the true mean difference is given by (if the samples are independent)
, i.e.,
where
is the 2.5th quantile of the t distribution with (25+20-2) = 43 degrees of freedom. So
, i.e.,
(-0.0225, -0.0375)