Answer and Explanation:
As per the given question the solution of given points is given here:-
a. Regular pay for the week = Rate of pay × Hours per week
= $12 × 40 hours
= $480.00
b. Overtime pay for the week = Rate of pay × 8 hours × 1.5 times
= $12 × 8 hours × 1.5 times
= $144.00
c. Total gross wages = (Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld + Net pay)
= $38.69 + $9.05 + $54 + $522.6
= $624.00
d. Social security withheld = Total gross wages × Social security tax
= $624 × 6.2%
= $38.69
e. Medicare tax withheld = Total gross wage × Medicare tax rate
= $624 × 1.45%
= $9.05
f. Total withholding = Social security withheld + Medicare tax withheld + Federal income tax withheld
= $38.69 + $9.05 + $54
= $101.74
g. Net pay = Total gross wages - Total withholding
= $624.00 - $101.74
= $522.26
2. The Journal entry is here below:-
Wage Expense Dr, 624
To Social security taxes payable $38.69
To Medicare Tax Payable $9.05
To Federal Income Tax Payable $54
To Wages Payable $522.26
(Being the payroll is recorded)
1A) the point behind the opening story being about the prevalence of bribery in Iraq because it not only sets the plot of the audio, but if you read the details below it also goes with the question “Can today’s multinational corporations be a force for social good?” The opening of this helps the listeners to understand how different corporations work and really think about the questions in the details below.
2A) Governments are often less likely or able to confront issues like human trafficking and labor rights because they have not been able to solve cross border issues, if and when they try to work together than cannot come to a reasonable and or actionable agreements, so instead confronting issues such as human trafficking and labor rights they let them be. Corngold believes that only multinational corporations are able solve issues like that of human trafficking and labor rights. She believes this because they have the resources, the global footprints, and the incent of profits to solve such challenges.
3A) A Corporate idealist are the employees of a particular business that pay remarkably close attention to the financial performance of their companies, and the ethical, environmental consequences as well. (they also pay close attention to the societal consequences to their companies)
4A) The root of the struggle here that could apply to other similar human rights-related ethical issues would be the fatalities dampens human rights such as freedom to life, and to good health. The speaker ultimately worked through the issue by telling the company the particular human rights they are violating, from here getting the number of fatalities from 8 to 0.
#5 is your understanding of business ethics, thin about the question and go from there
you are free to use my answers as examples. Hopes this helps you out
<span>Checking the upholstery is not one of the important pre-trip tasks. This is not something that will affect anything other than the passenger comfort during the trip. Making sure that one has enough gas and other fluids in the car is much more important to the overall trip.</span>
Lucia’s analysis is subject to assumptions because(c) The analysis lacks validity if the total fixed costs required for the calculated break-even point generates too low of capacity.
Explanation:
Cost-volume-profit analysis is used to make short-term decisions.
Cost-volume-profit (CVP) analysis is used to study the changes in cost and volume and how its impact on the company's operating income and net income.
While performing <u>Cost-volume-profit (CVP) analysis</u> several assumptions are made like assuming the Sales price per unit to be constant. Variable costs per unit to be constant.
The five basic component of CVP analysis includes
- volume or level of activity
- unit selling price
- variable cost per unit
- total fixed cost
- sales mix.
Answer:
C) An accrued liability of $50,000 and would disclose a contingent liability for an additional $10,000.
Explanation:
Since it is probable that Mith will lose the case, hen it must report an accrued liability of $50,000 which represent the most likely outcome of the lawsuit. But since it is also possible that they have to pay $10,000 more, they should report that amount as contingent liability.
Contingent liabilities are those events that can result in a loss and have more than 50% chance of occurring. Since it is not certain that it will happen, they are considered contingent (or just in case).
Since the first $50,000 are probable, they must be recorded as accrued liabilities, since the last $10,000 are possible, they must be recorded as contingent liabilities.