The constant monthly withdrawal amount can be calculated by using PMT function in excel as in =PMT(rate,nper,pv) where rate = 7% = 0.07/12 (Monthly rate), nper = 20 years = 20*12 = 240 months and pv = 300,000
Constant monthly withdrawal amount =PMT(0.07/12,240,300000)
Constant monthly withdrawal amount = $2,325.90
Constant monthly withdrawal amount = $2,326 (Option C)
Answer:
The value of this firm to shareholders is $70240
Explanation:
Using expected value approach, the value of the firm can be computed as :
(Optimistic value*its probability)+(pessimistic value*its probability)
optimistic value=$139000 and its probability is 68%=0.68
Pessimistic value=$121000 and its probability is 1-0.68=0.32
Expected value=($139000*0.68)+($121000*0.32)
=$133240
However, the value to shareholders is the expected value of the firm less debt of $63000
Equity value=$133240-$63000
=$70240
Yes, how many peoples luggage they can manage to loose and still be in buisness
Your answer is
<span>B. an invoice</span>
Answer:
The correct answer is: How this new decision would impact in the consumers?
Explanation:
To begin with, due to the fact that the company first offer a low price to its costumers and then eventually tend to charge a different price by offering something completely different then the consumers will find that situation pretty unpleasent due to the fact that first they had something better and that is the main reason why the sales for the sketchpad plummeted after making that new decision. Therefore that the company's employees may have asked themself before the question of how the new price would impact in the consumers eventually.