Answer: $100,000 less
Explanation:
Since we are informed from the question that the real estate developer is offering identical houses for sale for $350,000 each, and has 20 willing customers, this means that current revenue will be:
= $350,000 × 20
= $7,000,000
By lowering the price, the revenue made will be:
= $300,000 × 23
= $6,900,000
The difference is
$7,000,000 - $6,900,000
= $100,000 less.
Answer:
$232,500
Explanation:
The computation of the amount of expected cash outflows for selling and admin expenses is shown below:
Utilities expense $2,500
Administrative salaries $100,000
Sales commission ($800,000 × 5%) $40,000
Advertising $20,000
Rent on administrative building $60,000
Miscellaneous administrative expenses $10,000
Total budgeted cash sales and administrative expenses $232,500
We added those expenses which affect the cash balance i.e decrease in cash balance so that the correct amount could arrive
All other items are not relevant. hence,ignored it
Answer:
77.48 units
Explanation:
Data provided in the questions
Annual demand = 395 units
Ordering cost = $38
Holding cost per unit per year = $5
The computation of the economic order quantity is shown below:


= 77.48 units
hence, the economic order quantity is 77.48 units
We simply applied the above formula so that approximate units could come. And it always expressed in units
Answer:
The correct option is B,$198,000
Explanation:
The balance in allowance for uncollectible accounts was standing at $18,000 and it was decided to write-off $16,000 off the this existing balance,which implies that the balance left in the allowance for uncollectible account to set off against accounts receivable is $2,000($18,000-$16,000).
Invariably,the net realizable value of accounts receivable is $198,000($200,000- $2,000).
The correct option hence is B, $198,000
Answer:
(a) An employee’s monthly credit card payments are nearly 75% of her monthly earnings. select a fraud triangle factor. Financial pressure.
(b) An employee earns minimum wage at a firm that has reported record earnings for each of the last five years. select a fraud triangle factor. Rationalization.
(c) An employee has an expensive gambling habit. select a fraud triangle factor. Financial pressure.
(d) An employee has check-writing and -signing responsibilities for a small company, and is also responsible for reconci. Opportunity.
Explanation:
Fraud refers to obtaining something of value with a false representation of facts.
The fraud triangle factors are:
Opportunity: A situation that allows fraud to happen, for example, there are no internal controls in a company.
Financial pressure: There is a need that takes a person to commit fraud, for example, a debt.
Rationalization: The person that commits the fraud justifies it in his mind, for example, the person needs the money more than the big organization.