Answer:true
Explanation:
To create an atmosphere of easy communication and profit earning
Answer:
The correct answer is option (A) $42.00
Explanation:
Solution
Given that:
The established rate is given as = 100,000/40,000
= $2.5 per hour
Thus
The cost of the job is shown is shown below:
The direct material = $5,000
The direct labor = $2400
Then
The manufacturing overheard is = 400 * 2.5 = $1,000
So,
The total cost is = $5,000 + $2400 + $1000 = $8,400
To get our unit cost,
Unit cost = $8400/200 = $42.00
It is important to know that, the number of labor hours used in jobs = Total labor cost/Rate per hour
=2,400/6 = 400 hours
Answer:
The maximum future dollar cost of meeting this obligation using the call option is $6,545,400
Explanation:
payable obligation = 750,000,000 YEN
premium payable on call option = 750,000,000*0.012
= $90,000
the interest rate is 6%
future value of call option premium = $90,000(1+0.06)
= $95,400
As the expected future spot price is 109 YEN per dollar which is higher than exercise price of $0.0086
Amount payable under call option = (750,000,000*$0.0086)+$95400
= $6,545,400
Therefore, The maximum future dollar cost of meeting this obligation using the call option is $6,545,400
Answer: Bank B is the better investment. In 10 years, her $2,000 will grow to $4,317.85, and with bank A, her $2,000 will grow to $3,700.
Explanation:
Bank A was offering 8.5% simple interest. $2000 with 8.5% simple interest. = A = P(1 + rt)
A = 2000(1+(0.085*10))
= 2000(1+0.85)
= 2000(1.85)
= 3,700
Bank B was offering 8% compounded annually
= A = P(1+r/n)^nt
A= 2000(1+8%/1)^1*10
A= 2000(1+0.08)^10
A= 2000(1.08)^10
A= 2000*2.1589
= 4,317.85
Answer:
UNIT COST $32
Explanation:
the absorption costing system is the sum of expenses applicable to purchases and charges directly or indirectly incurred to produce a good or service.
This model considers both fixed and variable costs. Which translates into a higher unit cost.
in these case unit cost = 6+10+6+6+2+2 = 32
+Direct materials $6
+Direct labor $10
+Fixed manufacturing overhead $6,000 / 1000 units= $6
+Variable manufacturing overhead $6
+Fixed operating expenses (selling, general, and administrative) $2,000
/ 1000 units=$2
Variable operating expenses (selling, general, and administrative $2