Answer:
31.5 days
Step-by-step explanation:
We.solve using z score formula
z-score is is z = (x-μ)/σ,
where x is the raw score
μ is the population mean
σ is the population standard deviation.
The 5th percentile z score = -1.645
Mean = 66
Standard deviation = 21
Hence:
-1.645 = x - 66/21
-1.645 × 21 = x - 66
-34.545 = x - 66
-34.545 + 66 = x
x = 31.455 days
Approximately to the nearest round integer
= 31.5 days
Therefore, driver use a commuter rail line 31.5 days annually to be in the top 5% of rail users
See the explanation
<h2>
Explanation:</h2><h2 />
Hello! Remember you have to write complete questions in order to get exact and good answers. However, I found a similar question on the internet which is attached below and want to explain it to you. Here we know that the graph is a line that passes through the points
So the slope is:

<em>From the slope we know that the plant grows 1 cm every two days.</em>
<h2>
Learn more:</h2>
Parallel lines: brainly.com/question/12169569
#LearnWithBrainly
Answer:
around 1.5 sec
Step-by-step explanation:
basically you wanna figure out at what time is the height=0
since h(t) represents height, set it to 0 then solve for t
i believe you might have forgotten the t in the equation so i assumed it was -167t
0=-167t+256
-256=-167t
t=1.53293413174
around 1.5 seconds after it was dropped
alternatively, you could plug the equation into desmos, replacing h(t) with y and t with x and find the x intercept
Answer:
B. I and III
Step-by-step explanation:
I and III both have the same data:
March, 73
April 74
May 78
June 84
July 75
II has different data
March 71
April 72
May 85
June 90
July 60
Since I and III have the exact same data, choice B is the best answer
Hope this helps! :)
KL=2*JL
I tried to find the rest of the question online, and I'm not sure if radicals couldn't show up or something, but attached is an image of the rules for a 30-60-90 triangle, so hopefully this helps.