One of the easiest question I've seen.
It's a scale factor of 5 because,
5*5=25
5*3=15
5*4=20
Hope this helps!
Answer:
<h2>
5,936.76 feet/day</h2>
Step-by-step explanation:
Formula to use to get the speed is expressed as speed = Distance/Time
Given parameters
Distance = 94km
Time = 7.5weeks
Since we are to express the answer in feet per day, we will convert the distance to feet and time to days.
For the distance:
Given the conversion
1 km = 3280.84 feet
95km = (95*3280.84)feet
95km = 311,679.8 feet
For the time:
If 1 week = 7 days
7.5weeks = (7.5 * 7)
7.5weeks = 52.5 days
Speed In ft/day = 311,679.8 feet/ 52.5 days
Speed in ft/day = 5,936.76 feet/day
<em>Hence the speed in feet per day is 5,936.76 feet/day</em>
Answer:
This experiment has three factors (shampoo type, gender, whether hair is dyed)
Step-by-step explanation:
the researcher is trying to make a comparison between an old shampoo and a new on and also was gender sensitive as she considers their hair coloration too because it affects the result slightly.
If there is such a scalar function <em>f</em>, then



Integrate both sides of the first equation with respect to <em>x</em> :

Differentiate both sides with respect to <em>y</em> :


Integrate both sides with respect to <em>y</em> :

Plug this into the equation above with <em>f</em> , then differentiate both sides with respect to <em>z</em> :



Integrate both sides with respect to <em>z</em> :

So we end up with

Answer: 

Step-by-step explanation:
We know that mean and standard deviation of sampling distribution is given by :-


, where
= population mean
=Population standard deviation.
n= sample size .
In the given situation, we have
n= 2
Then, the expected mean and the standard deviation of the sampling distribution will be :_

[Rounded to the nearest whole number]
Hence, the the expected mean and the standard deviation of the sampling distribution :

