Answer:
Correct option is E.
Explanation:
There is not enough information to calculate the amount.
Net operating asset= Operating Assets - Operating Liabilities
=$5489 Million - $2066 Million
=$3423 Million
Hence Average net operating assets can't be calculated by given information.
Answer:
$551,074
Explanation:
Sales revenue
Worst case
Budget sales = 2300 units
Estimated sales price = $750
Sales unit = (100%-4%*2300)
2208 units
Sales price = (100%-6%*750)= 705
Sales revenue =2208*705 =$1,656,000
b) Operating cash flow at worst case sales revenue
Variable cost - $260 *(100%-5%)
=$247
Total variable cost = $247* 2208= $545,376
Fixed cost = $589000*(100%-5%)
$559550
Operating cash flow = (1656000-545376-559550) =551,074
Answer:
True
Explanation:
Microsoft matrix along with his rivals. There are two ways to use the technology. Microsoft and its rival can move simultaneously. The equilibrium strategy can be determined y pay off matrix. The both companies use pure strategy. The criteria for pure strategy is max-min and min-max. The max-min strategy means select least case from all the best cases and min-max is selecting the best case from all the least cases.
Answer:
the $500,000 that the old production line costed must be treated as a sunk cost. Sunk costs are costs that have already been incurred and the firm cannot recover them no matter what they do. in this case, since ankle-length skirts are out of fashion, the production is useless and is worth $0.
Explanation:
Answer:
Option D,50% is the correct answer.
Explanation:
Dividend payout ratio is an important financial measure which measures the ratio of company's dividends payment to net income of the company.
This implies the portion of income earned in a year given to shareholders as dividends while the remains is kept in the business as source of further growth.
Dividend payout ratio=dividends/net income=$100/$200=50%