Answer:
He gets paid $80 each weekend, and a 15% with tips.
you would need to figure out the tips, by taking the $725 and timesing it by .15 for the percent.
which would be 108.75
you would now take 108.75 and add 80 to get what he made that weekend.
108.75+80 = 188.75 dollars
Step-by-step explanation:
Because the random variable x follows a continuous uniform distribution from x=1 to x=5, therefore
p(x) = 1/4, x=[1, 5]
The value of p(x) ensures that the total area under the curve = 1.
The conditional probability p(x > 2.5 | x ≤ 4) is the shaded portion of the curve. Its value is
p(x > 2.5 | x ≤4) = (1/4)*(4 - 2.5) = 0.375
Answer: 0.375
Answer:
0.2611
Step-by-step explanation:
Given the following information :
Normal distribution:
Mean (m) length of time per call = 3.5 minutes
Standard deviation (sd) = 0.7 minutes
Probability that length of calls last between 3.5 and 4.0 minutes :
P(3.5 < x < 4):
Find z- score of 3.5:
z = (x - m) / sd
x = 3.5
z = (3.5 - 3.5) / 0.7 = 0
x = 4
z = (4.0 - 3.5) / 0.7 = 0.5 / 0.7 = 0.71
P(3.5 < x < 4) = P( 0 < z < 0.714)
From the z - distribution table :
0 = 0.500
0.71 = very close to 0.7611
(0.7611 - 0.5000) = 0.2611
P(3.5 < x < 4) = P( 0 < z < 0.714) = 0.2611
50-x^2=0
Move the x^2 to the other side
x^2=50
Now take the square root of both sides
x=+_(50)^1/2 (^1/2 means square root)(+_ is plus or minus. Sorry XD)
Now simplify the square root
X=+_5(2)^1/2
Voila. The answer is C