It’s c multiply by 2 on both sides
Year Net Profit
1 <span>$14,250.00
2 $15,390.00
3 $16,621.20
4 $17,950.90</span>2
We need to get the increase of the net profit of the current year from the previous year.
Percentage increase = (Current year - Previous Year)/ Previous Year * 100%
Year 2: (15,390 - 14, 250) / 14,250 * 100% = 0.08 * 100% = 8%
Year 3: (16,621.20 - 15,390) / 15,390 * 100% = 0.08 * 100% = 8%
Year 4: (17,950.90 - 16,621.20) / 16,621.20 * 100% = 0.08 * 100% = 8%
Every year the net income increases by 8%. So, the net income in Year 5 will be:
17,950.90 x 1.08 = 19,386.97 Choice D.
The answer to this question would be: 5 second
In this question, you are given the initial distance (300ft), car velocity(48ft/s) and the final distance(60ft). You are also given the equation to calculating the distance, so this question should be easier. The question is when the time where the distance is 60 ft. So the answer would be:
distance= 300-48t
60 = 300ft- 48t
48t= 300- 60=240
t= 5
It is quadratic equation.
First we have find delta given by formula: delta=

where our
a=16
b=-24
c=7
so, delta=

Because delta is positive, there is real results.
Now we can use next formula x=

, to find roots (results, 2 results because its quadratic equation and delta is greater than 0)
x1=

x2=
Correlation coefficient (r) = [nΣxy - (Σx)(Σy)] / [sqrt(nΣx^2 - (Σx)^2)sqrt(nΣy^2 - (Σy)^2)]
Σx = 21 => (Σx)^2 = 21^2 = 441
Σy = 671 => (Σy)^2 = 671^2 = 450,241
Σx^2 = 1 + 4 + 9 + 16 + 25 + 36 = 91
Σy^2 = 98^2 + 101^2 + 109^2 + 117^2 + 119^2 + 127^2 = 75,665
Σxy = 1(98) + 2(101) + 3(109) + 4(117) + 5(119) + 6(127) = 2,452
r = [6(2,452) - 21(671)] / [sqrt(6(91) - 441)sqrt(6(75,665) - 450,241)] = 621/sqrt(105)sqrt(3749) = 0.99
option b is the correct answer.