Answer:
$54
Step-by-step explanation:
First
45 times .05= 2.25
Second
45 plus 2.25
Third
45 times .15= 6.75
Fourth
45+2.25+6.75
Answer:
$ 454.86 : $33.25
Step-by-step explanation:
1.
Alex bought the new easy chair for $ 399 .
If she pays the amount in 13th month. So, she has to pay the interest of 1 month too , which is, = $ 
= $ 55.86
So, total amount she has to pay for the chair,
= (cost price of the chair + interest)
= $ (399 + 55.86)
= $ 454.86 (answer)
2.
If she wants to pay the amount within the 12 months, so that she doesn't have to pay the interest, her budget for that for each month will be ,
$ 
= $ 33. 25 (answer)
Answer:
Step-by-step explanation:
the answer of 2-8 is 6 2-8=6
Answer:
the probability that the average diameter of those sand dollars is more than 4.73 centimeters is 0.5910
Step-by-step explanation:
Given information:
mean, x = 5
standard deviation, σ = 0.9
number of sample, n = 16
now we calculate the probability that the average diameter of those sand dollars is more than 4.73 centimeters.
P(x>4.73) = P (z > (4.73 - x) / (σ
)
= P (z > (4.73 - 4) / (0.9
)
= P (z > 0.203)
= 0.5910