Answer:
Volume of prism = 3,240 cm³
Step-by-step explanation:
GIven.
Hexagonal prism.
Side of base(b) = 12cm
Height of prism = 9cm
Height of base (h)= 10cm
Find:
The volume of the prism.
Computation:
Area of base of hexagonal prism = n/2[bh]
Area of base of hexagonal prism = 6/2[(12)(10)]
Area of base of hexagonal prism = 360 cm²
The volume of prism = Area of base of hexagonal prism × Height of prism
The volume of prism = 360 × 9
Volume of prism = 3,240 cm³
The difference between
i) <span>14k+2(3k+5)-5=10 and
ii) </span><span>14k+6k+10-5=10
is the equality </span>2(3k+5)=6k+10
The property used here, can be described for any numbers a, b and c as:

This is called the DISTRIBUTIVE PROPERTY
Answer: DISTRIBUTIVE PROPERTY
Answer:
Ratio of the perimeters =3:1
Step-by-step explanation:
We have given that : Ratio of the sides of two squares is 3:1
To find : Ratio of their perimeters
Solution : Let the length of the sides are 3:1 = 3x : x
Formula of perimeter of square = 4(side)
Using the formula ,
Perimeter of 1 square = 4×3x= 12x
Perimeter of 2 square = 4×x= 4x
Ratio of the perimeter of 1 square and 2 square = 12x : 4x
= 3 : 1
Answer:
Option c (Upper tailed) is the correct choice.
Step-by-step explanation:
Given that:
The average attendance is:
= 74,900
We will have to test:
⇒ 
or,

Verses,
⇒ 
or,

The other given alternatives aren't connected to the given scenario. So the above is the correct one.
Answer:
a)
b) number of flowers.
c) 2830
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
The number of flowers bloomed is given by the function:
where s is the s is the number of seeds she planted.
The number of seeds planted per week is given by
where w represents the number of weeks.
a) composite function that represents how many flowers Lily can expect to bloom over a certain number of weeks.
The composite function can be written as:
where f(w) gives the number of flowers that bloomed in w weeks.
b) units of measurement for the composite function
The composite functions gives the number of flower that will bloom in w weeks. Thus, the unit of measurement is number of flowers.
c) Number of flowers in 35 weeks.
We put w = 35 in the composite function.
2830 flowers will bloom in 35 weeks.
Thanks
Step-by-step explanation: