Answer:
The answer is a. 14.33.
Explanation:
We apply the net present value (NPV) methodology to approach the two options.
+ The lifetime subscription's npv = $(850)
+ The annual subscription's npv = - 85 - [ 85/6% * [ 1 - 1.06^(-n) ], with n is the number of years the subscriber still lives.
To make a lifetime subscription a better buy, the NPV of this option should be higher than the NPV of annual subscription or:
85 + [ 85/6% * [ 1 - 1.06^(-n) ] > 850 <=> 1 - 1.06^(-n) > 0.54 <=> 1.06^(-n) < 0.46 <=> -n < -13.33 <=> n > 13.33.
So, the subscriber should live more than 14.33 years ( 13.33 + 1 years for another next year subscription) to make the lifetime subscription a better choice.
So, a is the correct choice.
Answer:
Cassell is relying on Guerrilla Marketing strategy in this case.
Explanation:
Guerrilla Marketing:
It is a such type of marketing strategy in which we use non-traditional ways to accomplish our marketing goals. This unconventional way of marketing is directed towards developing an emotional between a business/organization and its customer.
Example:
The common example of guerrilla marketing is as follow:
A company named "XYZ" sells soft drink and they start a campaign in a public space in which they offer free drinks to the public. The people taste their soft drink for free and tell others about it.
In our case, Warren Cassell use this strategy of marketing by offering them free gift-wrapping, free autographed copies of books etc so that the customer develop a very strong emotional bond with the book store. As a result, they will tell other people about her generosity and will help her to expand her business.
Answer:
b. 29,800.
Explanation:
Number of units out in January = 25,000 units completed during month + 80% of 6,000 units completed at month end
= 25,000 + 4,800
= 29,800
Answer: The ending balance (principal plus interest) will be $638.10
Explanation:
To calculate this we need to use the Quarterly Interest formula
CI quarterly = P (1+ (R/4)/100)^4n
CI is the compound interest payable
I is the initial principal sum of money
R is the interest rate in percentage at which interest accrued over time
n is the time period in years
For the first year the total amount plus interests is
CI = $ 100 (1 + (8/4)/100)^4x1
CI = $100 (1 + 2/100)^4
CI= $100 (1 + 0.02)^4
CI = $100* 1.0824
CI = $108.24
For the second year = $100+ $108.24= $208.24
CI = $ 208.24 * 1.0824
CI = $225.41
For the third year = $100 + $ 225.41 = $325.41
CI = $325.41 * 1.0824
CI = $352.23
For the fourth year = $100 + $ $352.23 = $452.23
CI = $452.23 * 1.0824
CI = $ 489.51
For the fifth year = $100+ $489.51 = $589.51
CI = $589.51 * 1.0824
CI = $ 638.10