Answer:
Standard cost per pound= $34.21
Explanation:
The standard cost is the sum of direct material, direct labor, and total overhead. We will calculate each separate.
Direct material:
10 ounces cookie mix for $0.80= $8
5 ounces of milk chocolate for $4= $20
1 ounce of almonds for $12 the pound= $0.75
1 pound= 16 ounces
1 ounce= 0.0625*$12= $0.75
Direct labor:
1 minute in the mixing department
2 minutes in the baking department.
Mixing= $14.40* (1/60)= $0.24
Baking= $18*(2/60)= $0.6
Overhead:
Variable overhead is applied at a rate of $32.40 per DLH
Fixed overhead is applied at a rate of $60.00 per DLH.
Variable= 32.40 * (3/60)= $1.62
Fixed= 60* (3/60)= $3
Standard cost per pound= (8 + 20 + 0.75) + (0.24 + 0.6) + (1.62 + 3)= $34.21
Answer:
C. Someone starting a new business
Explanation:
- An entrepreneur is a person who organizes and operates the business and takes into consideration all the factors associated with the business as they take big risks.
- And also performs experimentation with the assets of the company and promotes the industry. These tend to take the calculated risks are like those economists that follow economic principles.
Answer:
C. Create a rotating assignment so each team member shares note taking.
Explanation:
In the case noted in the question above, there is a situation that could be unpleasant if it were decided by some type of bias.
Therefore, the most appropriate alternative for the team to address this situation would be to create a rotating assignment for each team member to share the notes. This way it would not happen that a team member is always chosen to perform a task that causes dissatisfaction in the whole team. Creating a rotating assignment to carry out the task would guarantee the uniformity of the task assignment and avoid possible dissatisfactions, inequalities and interpersonal conflicts that could arise.
Answer:
40 books revenue is maximized
Explanation:
Profit is maximized where Marginal cost equals Marginal Revenue. The revenue is maximized where 40 books are sold for the price of $16. The marginal revenue at this point equals the marginal cost. Profit will be maximized for the ABC Books if it sells 40 books at the price of $16 per book. Here Marginal cost is $10 and marginal revenue is also $10. This is profit maximizing point.