The correct statement is:
A gallon of Moo Milk costs $5.12 What is the price, in dollars, of an 8 ounce glass of Moo Milk? There are 128 ounces in 1 gallon.
Solution:
Cost of 1 gallon of Moo Milk = $ 5.12
1 gallon = 128 ounces, so we can write:
Cost of 128 ounces of Moo Milk = $ 5.12
Cost of 1 ounce of Moo Milk = $ 5.12/128 = $ 0.04
Cost of 8 ounces of Moo Milk = $ 0.04 x 8 = $ 0.32
Thus, 8 ounces of Moo Milk will cost $ 0.32
Answer:
2801 boxes
Step-by-step explanation:
You have 1 red box
You have 7 blue boxes, so far 8 boxes
There are 49 total black boxes (7*7), making 57 total boxes
There are 49*7 = 343 yellow boxes, making 400 boxes
There are 343*7 = 2401 gold boxes, making for a total of 2801 boxes.
The volume formula of a cone is

the r is the radius and h is the height. However, if you multiply by pi, you will get an approximated volume of the cone. So we will multiply like this for now.

Don't worry, we'll use pi in the end.
I'm going to assume that 7 inches is your radius. We need to plug in 7 for r and 4 in for h into the equation. Once we do that, it will look like this.


means we will need to divide one by 3. That gives us 0.33333... now we have to multiply by

we get 16.33333... now the last thing we need to do is multiply by 4, which is h. We get 65.33333. Add pi and you have your answer.