answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna71 [15]
1 year ago
11

Jessie spent $10 on 3 hair accessories. Which point represents this relationship? On a coordinate plane, a graph titled Jessie's

Spending has Number of Hair Accessories on the x-axis and Dollars spent on the y-axis. Point A is (3, 10), point B is (3, 20), point C is (5, 3), and point D is (10, 3). A B C D
Mathematics
2 answers:
AlladinOne [14]1 year ago
4 0

Answer:

  A.  (3, 10)

Step-by-step explanation:

You are told that ...

  (x, y) = (number of accessories, dollars)

and you are told that ...

  number of accessories = 3

  dollars = 10

so the ordered pair is ...

  (x, y) = (3, 10) . . . . Point A

Ann [662]1 year ago
4 0

Answer:

its A :)

Step-by-step explanation:

You might be interested in
When Val checks her cable bill, she is shocked by her movie-rental bill for the month. Renting movies costs $2.99 for each movie
astraxan [27]

Answer:

She should buy the monthly plan for the unlimited movies rather than pay $2.99 per movie. This is because, the more she pay that amount for each movie, the higher her expenses would become at the end of each month.

For example, let assume, in a month, she 8 free days (Saturday and Sunday). She paying for each movie each of those days would supersede the amount she could have spent assuming she did the unlimited monthly plan of $7.99.

That notwithstanding other days which will feel like watching movies or the public holidays which she would be free to relax.

Step-by-step explanation:

3 0
1 year ago
Perform the following computations. retail price of steel-belted radial tire = $89.50 discount offered = 10% federal tax = 12% l
RUDIKE [14]
For the answer to the question above
Retail price of steel-belted radial tire = $89.50 
Discount offered = 10% = $8.95 
Value before federal tax = $89.50 - $8.95 = $80.55 
Federal tax = 12%=$80.55(0.12) =$9.67 
Local sales tax = 5% =$80.55(0.05)=$4.03 

Selling price = $80.55 +$9.67+$4.03 =$94.25
I hope my answer helped you. Feel free to ask more questions. Have a nice day!
4 0
2 years ago
The price of an article is Rs 1200 and a customer pays Rs 1380 with VAT. Find the rate of VAT​
garik1379 [7]

Answer:

15%

Step-by-step explanation:

vat amount

= 1380 - 1200

=180

finding the rate of vat

= 1380/1200 *100

= 115%

NB : the 115% shows that 1200 8 115% = 1380 , this give total amount including vat , we only want vat hence we have to deduct the 100% which indicates the amount of article)

hence 115 - 100 = <u>15%</u>

15% * 1200= 180

8 0
1 year ago
In how many ways can you put seven marbles in different colors into two jars? Note that the jars may be empty.
ahrayia [7]

Answer:

128

Step-by-step explanation:

You have two jars and seven marbles.

You do 2^{7}.

That is 128

3 0
1 year ago
Raj wants to take yoga classes. There are two yoga studios that have different membership plans.
Vilka [71]

C

B

your welcome i took test sorry if wrong

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The heat in the house is set to keep the minimum and maximum temperatures (in degrees Fahrenheit) according to the equation |x –
    13·2 answers
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
    5·2 answers
  • A demand curve shows how changes in A) consumer demand affects income. B) prices affect the consumer demand. C) prices affect co
    15·2 answers
  • A recipe for lemon cranberry pound cake calls for 80 milliliters of lemon juice and 240 milliliters of plain yogurt. How many li
    15·2 answers
  • The lengths of the sides of a rectangular window have the ratio 1.2 to 1. The area of the window is 1920 square inches. What are
    12·1 answer
  • In the table, x represents the age in years of a collectible baseball card, and y represents its value in dollars. Cost of a Pac
    9·2 answers
  • Triangle ABC has been reflected over the y- axis to create triangle A’B’C’. Which of the following statements is true ? B’C’ = 2
    10·1 answer
  • PLEASE GIVE AN EXPLANATION!! In your grade of 380 students, 70% play a musical instrument. 60% of the boys play a musical instru
    12·1 answer
  • parallel lines r and s are cut by two transversals, parallel lines t and u. Which angles are corresponding angles with angle 8?
    5·1 answer
  • Natalie is an expert archer. The following table shows her scores (points) based on the number of targets she hit.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!