Answer:
The amount paid should be $1,600
Explanation:
The terms of 2/10, n/30 means 2% discount for the payment within 10 days and the full amount to be paid within 30 days.
Beacon Food Stores purchased canned goods at an invoice price of $4,000. Half of the goods were returned immediately to the supplier.
The remaining amount of the invoice that Beacon Food needs to pay is $2,000
Beacon Food pays the remaining amount of the invoice within the discount period. The amount of discount the company is offered = $2,000 x 2% = $40
The amount paid = $2,000 - $40 = $1,600
Answer:
$69,300
Explanation:
Given the following :
House A :
Sales price = $70,000
Monthly rent = $500
GRM = 140
House B :
Sales price = $68,500
Monthly rent = $490
GRM = 139.8
House C :
Sales price = $70,500
Monthly rent = $485
GRM = 139.6
The gross rent multiplier GRM is obtained as the proportion of the sale price of a property to it's monthly rent.
GRM = (Sales price / monthly rent)
If a property is rented for 495 and house A is the
most comparable, then
Sales price will be closest to:
GRM of House A × monthly rent of property
140 × $495 = $69,300
Slide presentations help you present your content in a logical and organized manner because they allow you to present your slides: C (sequentially).
Hope I helped you :).
<span>Grapes are a(n) "normal good" with an income elasticity of demand of "0.8". A normal good is a good for which an increase in income results in increased demand, while decreased income results in decreased demand. Thus, we know that the first blank is "normal good" by the definition of a normal good becuase median income fell and demand for grapes fell. The X elasticity of demand is given by (%change in Demand)/(%change in X), where x is any economic variable (income in this case). Thus, to find the elasticity, we divide 12% by 15%. 12%/15%=.08.</span>
Answer:
As the knock-in was reach, it will receive the original investment plus the coupon yield: 1,060
Explanation:
<u>At maturity</u>
Because the knock-in was achieved, the customer can pick to recieve stock or cash
when the contract was made, the stock price was 50 so 1,000 are equivalent to:
1,000 / 50 = 20 shares
we multiply this by the market price.
20 x 25 = 500
between 500 in stocks and 1,000 in cash it will prefer 1,000
Then, the interest will be:
1,000 x 6% = 60