Answer: D. 2.2%
Explanation: Equity Dividend Rate is calculated by dividing the Before Tax Cash Flow by the Acquisition price. If you need the answer in percentage form, you then multiply by 100.
Here, before-tax cash flow = $11,440
Acquisition price = $520,000
So Equity Dividend Rate =
X 100
Equity Dividend Rate = 2.2%
In this question, you do not need the Net Operating Income (NOI). You only need the NOI if the Before Tax Cash Flow is not given and the debt service payment is. If this is the case, you subtract the debt service payment from the NOI to get the Before Tax Cash Flow.
Answer:
Total incremental net income = $28,000
Incremental per gallon increase in net income = $0.70 per unit
Explanation:
a. The preparation of incremental statement to find out the increase in net income
Total production $140,000
Less:
Incremental cost
Direct material $68,000
($1.70 × 40,000 gallons)
Direct labor $24,000
($0.60 × 40,000 gallons)
Variable manufacturing
overhead $20,000
($0.50 × 40,000 gallons)
Total incremental cost ($112,000)
Total incremental net income $28,000
b. Incremental per gallon increase in net income = Total incremental net income ÷ Total quantity
= $28,000 ÷ 40,000 gallons
= $0.70 per unit
Therefore the total incremental net income is $28,000 and incremental per gallon increase in net income is $0.70 per unit.
Answer:
Quarterly dividend = $1.00
Required rate of return per annum = 8% = 0.08
Quarterly rate of return = 0.08/4 = 0.02
Current market price = <u>Quarterly dividend</u>
Quarterly required rate of return
= $1.00
0.08
= $12.5
The amount to pay for 1,000 shares = $1.25 x 1,000 = $12,500
Explanation:
The current market price is calculated as quarterly dividend paid divided by quarterly required rate of return. Then, we will multiply the current market price by the number of shares in order to determine the total amount to pay for the shares.
Answer: risk
Explanation: 100% satisfaction guarantee is a statement that if a customer of a product (or service) is not satisfied with the item purchased, then the producer will offer a full refund back to the customer. In this case REI allows this option for a period of up to 1 year after the sale was made.
REI utilises this option in an effort to reduce costs attributed to risk. For customers, this is a powerful tool as they are allowed to try the product, while knowing that if they don't like it then they can return it for a full refund. For REI, it increases customer trust as it allows customers to believe that the product is worth the sales price. It also reduces risk as REI is able to test the product out to actual customers and get a feel for if they like it, and what can be improved if needed.
Answer:
Can you simplify your question. We ask of you to simplify the question so its easier to com up with a answer
Explanation:
SIMPLIFY THE QUESTION