If you call x the total value of the sales, the sale over 12,000 will be: g(x) = 12,000 - x.
And the commission is 4.1% of that = 0.041 * (12,000 - x) = 0.041 * g(x)
So, if f(x) = 0.041x, to calculate the commission you first have to calculate g(x) = 12,000 - x, and the f(g(x))=0.041[12,000 - x].
Which leads you to the solution for the commission as [f o g] (x) = f (g(x)) = 0.041 (12,000 - x).
Answer: [ f o g] (x)

notice the picture of the graph added here
low and behold, x = -17, y is 0, and x= 15, y is 0
the graph is touching the x-axis, an x-intercept
or so-called, a "solution"
Answer:
$ 454.86 : $33.25
Step-by-step explanation:
1.
Alex bought the new easy chair for $ 399 .
If she pays the amount in 13th month. So, she has to pay the interest of 1 month too , which is, = $ 
= $ 55.86
So, total amount she has to pay for the chair,
= (cost price of the chair + interest)
= $ (399 + 55.86)
= $ 454.86 (answer)
2.
If she wants to pay the amount within the 12 months, so that she doesn't have to pay the interest, her budget for that for each month will be ,
$ 
= $ 33. 25 (answer)
Provide the approximated measurement to associate the volume of water.
1. The total must be at least $1975:

2. Dog walks is no more than 4 times lawns:

3. At least 50 dog walks: