Answer:
The number is
students
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The population mean is
The standard deviation is 
The sample size is n = 2000
percentage of the would you expect to have a score between 250 and 305 is mathematically represented as

Generally

So


From the z table the value of 
and 


The percentage is 
The number of students that will get this score is


Answer:
6216.66
Step-by-step explanation:
(8*40)+6%*×=$692; 320 + 0.6x = 692; .6×=692-320; 0.6x=373; ×=373÷.6; x=6216.66
Answer:
If Angle A ≅ Angle T, then the triangles would be congruent by ASA
If Angle B ≅ Angle P, then the triangles would be congruent by AAS.
Step-by-step explanation:
It's already given that side AC and side TQ are congruent, and angle BCA and angle PQT are congruent too. So if angle A and angle T were congruent, this would be the ASA Theorem. And if angle B were to be congruent to angle P, this would be the AAS Theorem.
Since you only need to pick 2 answer choices, you can stop there.
Answer:
D. There is no association because the distribution of lunch preference is approximately the same among the pet groups.
Brand C. Is best You get more and it is only
$5.92. A pound Is better than an ounce. But d. Is toooooo much money for a simple 2.5 pounder of coffee. Rate me thank me and If this really help make me brailiest answer