Answer:
A. 2y^4 over x^2
Step-by-step explanation:
4x^4y^6 ÷ 7x^8y^2
First, you will find the GCF of the equation which is: 7x^4y^2 .
Then, you will divide both of the equation by the GCF which will become:
14x^4y^6 ÷ 7x^4y^2 = 2y^4
7x^8y^2 ÷ 7x^4y^2 = x^2
Hence, the final answer is 2y^4 over x^2
Answer:

Step-by-step explanation:
there are 4 quarters to 1 hour
3 1/6 x 4 =
19/6 * 4 = 76/6 = 12 4/6, reduces to 12 2/3 km per hour
I am going off the assumption that by "She used a cup of sugar" you mean that she used 1 cup of sugar. Since the model shows that her first step starts with 1.5, that means that she loses 1 cup, and moves 1 unit to the left. She is left with 0.5 cups of sugar.
B. She only moves 1 unit to the left.
Step-by-step explanation:
To prove that △VWZ ~ △YXZ by SAS theorem, we must prove that two of the sides for each triangle is congruent, and the angle inbetween the sides are congruent. Depending on which side is given to you, choose the one that conforming to it. For example:
Figure 1:
Side HJ is congruent with side ML, Angle J is congruent with angle M, Side IJ is congruent with side KM (SAS)
~
Answer:
765 J
Step-by-step explanation:
We are given;
Mass of bucket = 30 kg
Mass of rope = 0.3 kg/m
height of building= 30 meter
Now,
work done lifting the bucket (sand and rope) to the building = work done in lifting the rope + work done in lifting the sand
Or W = W1 + W2
Work done in lifting the rope is given as,
W1 = Force x displacement
W1 = (30,0)∫(0.2x .dx)
Integrating, we have;
W1 = [0.2x²/2] at boundary of 30 and 0
W1 = 0.1(30²)
W1 = 90 J
work done in lifting the sand is given as;
W2 = (30,0)∫(F .dx)
F = mx + c
Where, c = 30 - 15 = 15
m = (30 - 15)/(30 - 0)
m = 15/30 = 0.5
So,
F = 0.5x + 15
Thus,
W2 = (30,0)∫(0.5x + 15 .dx)
Integrating, we have;
W2 = (0.5x²/2) + 15x at boundary of 30 and 0
So,
W2 = (0.5 × 30²)/2) + 15(30)
W2 = 225 + 450
W2 = 675 J
Therefore,
work done lifting the bucket (sand and rope) to the top of the building,
W = 90 + 675
W = 765 J