110/50=2.2 (each person consumes 2.2 kg of rice)
50+20 (the people who join)=70 total of people
70X2.2= 154 kg of rice.
Answer: 8 minutes, 16 minutes, 24 minutes, 32 minutes
Step-by-step explanation: 12x2=24. 8x2=16. 12x3=36. 8x3=24. 12x4=48. 8x4=32.
Find the volume of a cone with a diameter of 20m and a slant height of 26m.
Volume Formula of a Cone: V = pi(radius^2)(h/3)
Diameter: 20m
Slant Height (Height): 26m
Plug it in:
V = 3.14(10^2)(26/3)
V = 314(26/3)
Solve:
V = 314(0.87)
V = 273.18
Volume = 273.18
Round:
Volume = 273m^3
The volume of the cone is 273m^3 to the nearest whole number.
Answer: 90/pi degrees
Step-by-step explanation:
It forms a 15cm arc from a circle of radius 30 cm.
The diameter is 30*2*pi = 60pi cm. So the arc is 15/60pi = 1/4pi of the way around a 360 degree circle. This is 1/4pi * 360 = 90/pi degrees.
Hope that helped,
-sirswagger21