Here is my answer. I left the latter question in a. as I don't actually know the answer. Anyway, I hope this is helpful although not complete.
Celia bought a bag of 12 goldfish for $3, Cost of 1 goldfish is $0.25 .
<u>Step-by-step explanation:</u>
The goldfish is a freshwater fish in the family Cyprinidae of order Cypriniformes. It is one of the most commonly kept aquarium fish. A relatively small member of the carp family, the goldfish is native to East Asia.
Here we have , Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 . We need to find the cost of 1 goldfish . Let's find out:
Celia have a bag of 12 goldfish which cost her $3 . So , cost of 1 goldfish is equivalent to
⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒ 
Therefore, Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 , Cost of 1 goldfish is $0.25 .
Using function concepts, it is found that it is increasing on the interval:
(–∞, –5] ∪ [3, ∞)
---------------
The function is given by:

The graph is given at the end of this question.
- If the function is pointing upwards, it is increasing. Otherwise, it is decreasing.
- In the graph, it can be seen that it is pointing upwards for x of -5 and less, or 3 and higher, thus, the interval is:
(–∞, –5] ∪ [3, ∞)
A similar problem is given at brainly.com/question/13539822
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Answer: See explanation
Step-by-step explanation:
Based on the scenario in the question, the expression to calculate the number of boxes of sugar Alonso can buys will be:
= 2.75 + 11.50S ≤ 55
When solved further, this will be:
2.75 + 11.50S ≤ 55
11.50S ≤ 55 - 2.75
11.50S ≤ 52.25
S ≤ 52.25 / 11.50
S ≤ 4.54
He can buy 4 boxes of sugar