The contract may be enforceable by either Guardian Security or Hedge Fund. So, either of the two is enforceable regarding the contract they have agreed. The contract are enforceably by both of the parties. So the answer in this question is either Guardian Security or Hedge Fund. Contract is a written agreement by two or more parties.
Answer:
Per unit customer costs = $4.5 per unit
Explanation:
Under activity based costing cost are allocated based on per activity rate.
Customer return processing activity rate = $45 per return
Shipping activity rate = $10 per shipment
for Product 1
Total cost of shipment and return will be as follows:
Shipment = 1,200 X $10 = $12,000
Returns = 150 X $10 = $1,500
Total = $12,000 + $1,500 = $13,500
Total units = 3,000
Per unit customer costs = $13,500/3,000 units = $4.5 per unit
Answer:
B)Unqualified applicants will need explanations about why they did not get the job.
Explanation:
From the question we are informed Auto parts manufacturer JEG Inc. who has a number of vacancies at lower management levels and wants to fill the positions from within the company itself rather than recruit externally. The company plans to e-mail the job specifications to all employees and post the jobs on the company Web site. In this case, what could weaken the company's decision, is that Unqualified applicants will need explanations about why they did not get the job.
Answer:
Order size = 50 cars
The number of orders=25
Explanation:
<em>The Economic Order Quantity (EOQ) is the order size that minimizes the balance of ordering cost and holding cost. At the EOQ, the carrying cost is equal to the holding cost. </em>
It is computed using the formulae below
EOQ = √ (2× Co× D)/Ch
Co- Ordering cost, Ch- Carrying cost - D- Annual demand
EOQ= √2× 1000× 1250/1000= 50
Number of cars to be ordered per time, i.e optimal order size= 50 cars
Order size = 50 cars
b)
The number of times orders should be placed per year would be calculated as follows:
The number of orders = Annual demand/ order size
The number of orders= 1250/50 = 25
The number of orders=25
Answer:
D. All are legitimate constraints on the dividends that firms choose to pay to shareholders.
Explanation:
All of these are legitimate constraints.
For A, a company may simply have limited cash flows and as such can not pay any dividends. They may still be making profits and may declare dividends but the payment may not be made until subsequent period when cash is available.
For B, Bondholder covenants legally bind firms as issuing authorities from certain practices, for example a bond covenant may bind a firm to have interest cover of at least 2 times retained and as such there may be very little retained earnings left to pay for dividends.
For C, some forms of businesses like insurance companies or banks are restricted by law that they can not pay dividends if it means a capital reduction. These businesses have legal capital requirements that they must maintain and thus they cannot reduce capital in lieu of making dividend payments.
Hope that helps.