answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gulaghasi [49]
2 years ago
5

You have $60 and your sister has $120. You are saving $14 per week and your sister is saving $10 per week. How

Mathematics
1 answer:
Daniel [21]2 years ago
8 0

Answer:

15 weeks

$270

Step-by-step explanation:

60+14x=120+10x

4x=60

x=15 weeks

amount= 60+14*15= $270

You might be interested in
ALGEBRA 2/ TRIG QUESTION ATTACHED Please help ❤️❤️
ss7ja [257]
Let's calculate the value of angle A and B

sin(A) =-4/5 → sin⁻¹(- 4/5) = A  →  A = - 53.13


cos(B) = -5/13 → cos⁻¹ (- 5/13) = B  → B = 112.62


tan (A+B) = sin(A+B)/cos(A+B)  with A+B = -53.13 + 112.62 = 59.49

tan (A+B) = sin(59.49)/cos(59.49) = 0.86154/0.507688 = 1.6969.

(Answer H = 56/33 = 1.6969)

7 0
1 year ago
The graph of y=h(x) is shown below. The function f(x) is defined by f(x) =-1/2h(x)+3. (a) What three transformations have occurr
Fudgin [204]

Answer:

Reflection over x, Stretch by 1/2, translate up 3 units

Step-by-step explanation:

:)

3 0
1 year ago
Devon exercised the same amount of time each day for 5 days last week. e His exercise included walking and swimming. e Each day
prohojiy [21]
I think that Devon swam at least 35 minutes each day for 5 days because if he exercised 225 minutes and each day he walked for 10 minutes then if you divide 225 by 5 you get 45 so every day he exercised 45 minutes and since he walked for 10 minutes you subtract 10 from 45 which gives you 35 so he swam for 35 minutes.
8 0
2 years ago
Kevin runs a farm stand that sells apples and raspberries. Each pound of apples sells for $3.50 and each pound of raspberries se
max2010maxim [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

10 pound of apple Sells and 20 pound of Raspberry sells

3 0
2 years ago
Shane, Cheryl, and Isaac went to the store to buy school supplies. Shane bought 4 pens, 3 folders, and 2 notebooks for a total o
vladimir1956 [14]

Answer: 3.00

Step-by-step explanation:

8 0
1 year ago
Other questions:
  • Sonia graphs the equations y = -x^2 + 4x and y = x - 4 to solve the equation -x^2 + 4x = x - 4. Her graph is shown below.
    5·1 answer
  • Carlos is analyzing the results of an experiment on two groups of mice in which he compared the difference in their weight gain
    15·1 answer
  • The table below represents the closing prices of stock ABC for the last five days. What is the r-value of the linear regression
    6·2 answers
  • Mason stands on the 5th step of a vertical ladder. The ladder has 15 steps, and the height difference between consecutive steps
    5·2 answers
  • *TAXES MULTIPLE CHOICE* Zurab works for a salary of $1,986 per month. He has federal income tax withheld at the rate of 15 perce
    7·2 answers
  • The Garcia family is driving from San Diego, California, to bar harbor, Maine. In 5 day,they have traveled 2,045 miles. At this
    12·1 answer
  • A four-person committee is chosen from a group of eight boys and six girls. If students are chosen at random, what is the probab
    10·2 answers
  • Given f(x) = log2x, which of the functions below represents g(x) resulting from reflecting the graph of f(x) in the x-axis and s
    6·2 answers
  • 8 out of every 20 spectators were girls. There were a total of 1560 spectators at the game. How many of the spectators were girl
    15·2 answers
  • In exercises 1 and 2, find m<1 and m<2. Tell which theorem you used in each case.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!