Answer:
$755.80
Step-by-step explanation:
Determine the compound amount first and then subtract the principal from it, to find the amount of interest.
The compound amount formula is A = P (1 + r/n)^(nt), where
P is the initial principal, r is the interest rate as a decimal fraction, n is the number of compounding periods per year, and t is the number of years. Here, P = $2179; t = 5 yrs; r = 0.06; and n = 4 (quarterly compounding).
We get:
A = $2179(1 + 0.06/4)^(4*5), or $2179(1.015)^20, or $2179(1.347) = $2937.80.
The compound amount is $2934.80. Subtracting the $2179 principal results in the interest earned: $755.80.
For this case what we must do is find a quadratic function that is already factored.
This is because in the factored quadratic equations, it is easier to observe the zeros of the function.
In this case, the zeros of the function represent the time at which the company did not make any profit.
We have the following equation:
p (t) = 40 (t - 3) (t + 2) (t - 5) (t + 3)
We observed that there was no gain in:
t = 3
t = 5
The other roots are discarded because they are negative
Answer:
a.p (t) = 40 (t - 3) (t + 2) (t - 5) (t + 3)
Which monomial is a perfect cube?<span>16x6</span><span>27x8</span><span>32x12</span><span>64x<span>6
Its D </span></span>
Answer:
Between the two persons presented above, Julie had ridden farther.
Step-by-step explanation:
This is because from the routes she had taken, she would be covering greater distance compared to Kyle. Julie still ad to ride from the complex to school.
Answer:
a. A relative-frequency distribution is to a variable as a ___probability_______ distribution is to a random variable. b. A relative-frequency histogram is to a variable as a _____probability_____ histogram is to a random variable.
Step-by-step explanation:
Probability is a type of mathematics which deals with numerical descriptions of how likely an event would occur, or how likely it is that a the occurrence would be true. The probability of an event is usually between 0 and 1,
where 0 represent impossibility and 1 represents the chance of it occurring.