Answer:
13.30
Step-by-step explanation:
$79.80 / 6 hours = $13.30
25 is the answer..............
Answer:
592,000
Step-by-step explanation:
The new dimensions are 500, 280, and 200. Multiply 2(500*280 + 500*200 + 280*200) to get the answer
<span>Let
CP ------> cost price
SP ------> Selling price
we know that
SP= CP + 0.45CP
Mark up = 0.45CP
Ratio of Mark up to Selling price-------> 0.45CP/(CP + 0.45CP)
= 0.45/(1+0.45)-------> </span><span>0.45/1.45=0.3103
</span><span>0.3103 multiplied by 100 = 31.03%
</span>
the answer is
31.03%
S = d/t
st = d
t = d/s
The time going is t1.
The time returning is t2.
The total time is 4 hours, so we have t1 + t2 = 4
The speed of the current is c.
The speed going is 9 + c.
The speed returning is 9 - c.
t1 = 16/(9 + c)
t2 = 16/(9 - c)
t1 + t2 = 16/(9 + c) + 16/(9 - c)
4 = 16/(9 - c) + 16/(9 + c)
1 = 4/(9 - c) + 4/(9 + c)
(9 + c)(9 - c) = 4(9 - c) + 4(9 + c)
81 - c^2 = 36 - 4c + 36 + 4c
81 - c^2 = 72
c^2 = 9
c^2 - 9 = 0
(c + 3)(c - 3) = 0
c + 3 = 0 or c - 3 = 0
c = -3 or c = 3
We discard the negative answer, and we get c = 3.
The speed of the current is 3 mph.