Answer: $22.22
Explanation:
We can use the dividend discount model to solve for this.
The formula is,
P = D1 / r - g
Where,
D1 = the next dividend
r = the expected return
g = the growth rate.
We do not have the expected return but we can calculate for it using the old stock price and growth rate. Making it x we have,
28.5 = 0.5 / x - 0.075
28.5 (x - 0.075) = 0.5
x = 0.5 / 28.5 + 0.075
x = 0.09254385964
x = 9.25 %
Now that we have the expected return we can calculate the new stock price with the new growth rate,
P = 0.5 / 9.25% - 7%
P = 22.2222222222
P = $22.22
The new stock price is $22.22
Answer:
Explanation:
The journal entries are shown below:
a. Cash A/c Dr $15,000
To Games revenue A/c $15,000
(Being cash collected)
b. Cash A/c Dr $3,000
Accounts receivable A/c Dr $5,000
To Sales revenue $8,000
(Being cash received for selling of equipment)
c. Cash A/c Dr $4,000
To Account receivable $4,000
(Being cash received for merchandise sold by the company)
d. Cash A/c Dr $2,500
To Unearned revenue A/c $2,500
(Being deposit received for the upcoming fall season)
Answer:
d. quality assurance plan
:
Quality assurance plan is meant to ensure that the final products are matching to required quality. There are four basic steps of the quality assurance process: Plan, Do, Check, and Act.
I think the answer is 4 all of the above.
In July, Goldcorp had sales of $540,000. Of this, the 4% sales commission= $21,600, the shipping expenses was 1% at $5400, and the manager's monthly salary was $23,750, plus miscellaneous expenses was $15,000. So I would say that the budgeted expenses would be $21,600+$5400+$23750= $50,750, assuming that miscellaneous expenses were not budgeted. Total expenses would be $65,750 if the $15,000 was included.