The answer is C but not sure about it please double check it
Thank you
I hope it’s help you
Answer:
From $1600 to $3400.
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 2500
Standard deviation = 300
What interval of dealer incentives would we expect approximately 99.7% of vehicles to fall within?
By the Empirical Rule, 99.7% fall within 3 standard deviations frow the mean. So
From 2500 - 3*300 = 1600 to 2500 + 3*300 = 3400.
The answer is
<span>a) 1000=-16t^2+1700, implies t² = -700 /-16, and t= 6.61s
b) </span><span>970= -16t^2+1700, </span><span>implies t² = -730 /-16, and t=6.75s
c)
reasonable domain of h
h is polynomial function, so its domain is R, (all real number)
its range
the inverse of h is h^-1 = sqrt (1700- t / 16), and its domain is </span>
<span><span><span>1700- t / 16>=0, so t <1700,
the range of h is I= ]-infinity, 1700]</span> </span> </span>
Answer:
c. observed values of the independent variable and the predicted values of the independent variable
Step-by-step explanation:
This helps us, for example, find the values of y in a y = f(x) equation. y is dependent of x. So x is the independent variable and y the dependent. Obviously, this system is used for way more complex equations, in which is hard to find an actual pattern for y, so we use this method to compare the predicted values of y to the observed.
The correct answer is:
c. observed values of the independent variable and the predicted values of the independent variable
Answer:
0.15c-0.072
divide both side by 0.15c
then simplify by the answer then you will get your answer
Step-by-step explanation:
0.15c-0.072
divide both side by 0.15c
then simplify by the answer then you will get your answer