47 = 50 - 3 or:
47 = Mean - 1 Standard deviation
For normal distribution it means that 4 bags represent 16 % of all samples.
4 bags ------ 16%
x bags ------ 100 %
---------------------------
4 * 100 = x * 16
16 x = 400
x = 400 : 16
x = 25
Answer: 25 bags were probably taken as samples.
Answer: 7345000
Step-by-step explanation:
added them both togther use calcuylators it makes everyhting easier
hope this helps and hope this is correct
Answer:
1.734
Step-by-step explanation:
Given that:
A local trucking company fitted a regression to relate the travel time (days) of its shipments as a function of the distance traveled (miles).
The fitted regression is Time = −7.126 + .0214 Distance
Based on a sample size n = 20
And an Estimated standard error of the slope = 0.0053
the critical value for a right-tailed test to see if the slope is positive, using ∝ = 0.05 can be computed as follows:
Let's determine the degree of freedom df = n - 1
the degree of freedom df = 20 - 2
the degree of freedom df = 18
At the level of significance ∝ = 0.05 and degree of freedom df = 18
For a right tailed test t, the critical value from the t table is :
1.734
It is called a scale factor :)
Answer:
In a part-to-whole ratio, one ratio compares a part to a whole.