answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rodikova [14]
1 year ago
7

Why can you use cross products to solve the proportion StartFraction 18 over 5 EndFraction = StartFraction x over 100 EndFractio

n for x?
because 18 times 100 is equal to 5 times x, which means that x is equal to 36

because 18 times 100 is equal to 5 times x, which means that x is equal to 360

because 18 times x is equal to 5 times 100, which means that x is equal to 36

because 18 times x is equal to 5 times 100, which means that x is equal to 360
Mathematics
2 answers:
Butoxors [25]1 year ago
6 0

Answer:

because 18 times 100 is equal to 5 times x, which means that x is equal to 360

Step-by-step explanation:

18/5=x/100

Cross product

18*100=5*x

1800=5x

x=1800/5

x=360

because 18 times 100 is equal to 5 times x, which means that x is equal to 360

kkurt [141]1 year ago
3 0

Answer:

b

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Look at picture, answer quick please
Tpy6a [65]

Step-by-step explanation:

1. C = the graphing is slowly increasing, then he walks across the top so it is flat

2. D = it started out slow and gradually got higher, which is what the story said

3. H = he had to stop walking, and there is a part of no movement in the graph H

4.

6 0
1 year ago
A company currently has 200 units of a product on hand that it orders every 2 weeks when the salesperson visits the premises. De
disa [49]

Answer: 289 units

Step-by-step explanation:

Given the following :

Inventory (I) = 180

Lead time (L) = 7 days

Review time (T) = 2 weeks = 14 days

Demand (D) = 20

Standard deviation (σ) = 5

Zscore for 95% probability = 1.645

Units to be ordered :

D(T + L) + z(σT+L)

(σT+L) = √(T + L)σ²

= √(14 + 7)5²

= √(21)25

= 22.9

D(T + L) + z(σT+L) - I

20(14 + 7) + 1.645(22.9 + 7) - I

= 420 + 49.1855 - 180

= 289.1855

= 289 quantities

5 0
2 years ago
It takes one week for a crew of workers to pave 3/5 kilometer of a road. At that rate, how long will it take to pave 1 kilometer
kondaur [170]

1 kilometer =5/3 week

Step-by-step explanation:

Given that the crew paves 3/5 kilometer of a road in 1 week then this can be written as;

3/5 k = 1 week

For 1 kilometer of a road,

3/5k = 1 week

1k=?

perform cross product as;/multiplication equation

1*1 / 3/5

1*5/3

5/3, 1 2/3 weeks

A division equation will be'

3/5 kilometers = 1 week

Divide both sides by 3/5

1 kilometer =5/3 week

Learn More

Multiplication /Division :brainly.com/question/11892889

Keywords: kilometers, equation, multiplication.division

#LearnwithBrainly

4 0
2 years ago
Marginal cost At a certain factory the marginal cost is 3(q-4)^2 dollars per unit when the level of production is q units.
viktelen [127]

Answer:

a.) C(q) =  -(1/4)*q^3 +  3q^2  -  12q + OH          b.) $170

Step-by-step explanation:

(a) Marginal cost is defined as the decrease or increase in total production cost if output is increased by one more unit. Mathematically:

Marginal cost (MC) = change in total cost/change in quantity

Therefore, to derive the equation for total production cost, we need to integrate the equation of marginal cost with respect to quantity. Thus:

Total cost (C) = Integral [3(q-4)^2] dq = -(1/4)*(q-4)^3 + k

where k is a constant.

The overhead (OH) = C(0) = -(1/4)*(0-4)^3 + k = -16 + k

C(q) = -(1/4)*(q^3  - 12q^2  + 48q - 64) + k = -(1/4)*q^3 +  3q^2  -  12q  -16 + k

Thus:

C(q) =  -(1/4)*q^3 +  3q^2  -  12q + OH

(b) C(14) = -(1/4)*14^3 +  3*14^2  -  12*14 + 436 = -686 + 588 - 168 + 436 = $170

7 0
1 year ago
Jenny starts running at a pace of 10 miles per hour. Her calf starts to hurt after 12 minutes, so she slows down to 6 miles per
iren2701 [21]

Answer:

42 minutes

Step-by-step explanation:

Here we want to calculate the number of minutes ran in total.

Kindly note that;

Time = distance/speed

Her starting speed is 10 miles/hour

but she ran for 12 minutes.

Kindly note that 12 minutes = 12/60 = 1/5 = 0.2 hour

So total distance in the first 12 minutes is speed * time = 10 * 0.2 = 2 miles

Now the rest of distance to run would be ;

5 -2 = 3 miles

She ran 3 miles at a speed of 6 miles per hour.

Time spent here is 3/6 = 0.5 hours which is same as 30 minutes

Total time spent = 30 + 12 = 42 minutes

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Tahari is shopping for a new car. She is making her decision based on brand, color, and style. She can choose from 4 brands, 5 c
    13·3 answers
  • What is the unit rate for 500.48 meters in 27.2 hours?
    7·1 answer
  • Store A advertises a sale for 3 loves of bread for $5.94. Explain how to use an equivalent rate to find the unit price of the br
    8·2 answers
  • In a recent​ year, 304 of the approximately​ 300,000,000 people in the United States were struck by lightning. Estimate the prob
    10·2 answers
  • A television sports commentator wants to estimate the proportion of citizens who "follow professional football." Complete parts
    7·1 answer
  • The Scholastic Aptitude Test (SAT) is a standardized test for college admissions in the U.S. Scores on the SAT can range from 60
    7·1 answer
  • Worker Efficiency An efficiency study conducted for Elektra Electronics showed that the number of Space Commander walkie-talkies
    9·1 answer
  • Which fraction represents the decimal 0. ModifyingAbove 1 2 with Bar?
    7·2 answers
  • Ratna , who is in Mumbai , telephones her brother Ravi in Ahmedabad and speaks for 89 seconds . She is charged Rs 1.20 for every
    9·1 answer
  • In ΔEFG, the measure of ∠G=90°, GF = 33, FE = 65, and EG = 56. What ratio represents the sine of ∠F?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!