Answer:
Critical value t-score=2.701.
Step-by-step explanation:
When we calculate a confidence interval with an unknown population standard deviation, we estimate it from the sample standard deviation and use the t-score instead of the z-score.
The critical value for t depends on the level of confidence and the degrees of freedom.
If the sample size is 42, the degrees of freedom are:

For a confidence level of 99% and 41 degrees of freedom, the critical value of t is t=2.701.
The last equation would best describe the line.
y-4=3(x+2)
y-4=3x + 6
y=3x + 10
If the first expression reads x(cube) • x(cube) • x(cube) and x(cube • cube <span>• cube), then the answer is no. They are not equal.
</span>
x(cube) • x(cube) <span>• x(cube) will be equivalent to x(to the 9th power) while </span>x(cube • cube <span>• cube) will be equivalent to x( to the 27th power). </span><span>
</span>
Given that, according to sanitation departments report; the samount of garbage produced by 1 resident
pound.
Given that population of the city 
Now we have to find how much garbage did the city sanitation department collect last year.
To find that we just need to multiply the garbage produced by 1 resident with the population of the city.
Total garbage collected
pounds
Total garbage collected
pounds
Total garbage collected
pounds
Hence final answer is
pounds.
Total number of people = 125 + 100 = 225
Number of males = 100
Set as ratio
100:225
Simplify to 4:9 (can not simplify further without having decimals but you can’t have half a person)