Card P's balance increased by $3.43 more than Card Q's balance. The accumulated total on Card P over the 4 years is $1080.70 and the accumulated total of Card Q is $1,206.28. Based on the principal outlay however, Card P would have netted a higher interest over Card Q when the principal is subtracted from the accumulated value. (For eg. Card P accumulated value $1080.70 less Principal $726.19 equals $354.51).The interests over the 4 years period would be $354.51 and $351.08 respectively, hence Card P having an increase in balance of $3.43 over Card Q.
The answer is twelve and you can thank me later
Answer:


And the answer for this case would be :
after round the value
Step-by-step explanation:
We have the following data set given:
31, 33, 36, 41, 34
If we want to find the standard deviation we need to find first the sample mean with this formula:

And replacing we got:

Now we can find the sampel deviation with this formula:

And replacing we got:

And the answer for this case would be :
after round the value
Answer:
71.25 mph
Step-by-step explanation:
S = d/t
st = d
t = d/s
The time going is t1.
The time returning is t2.
The total time is 4 hours, so we have t1 + t2 = 4
The speed of the current is c.
The speed going is 9 + c.
The speed returning is 9 - c.
t1 = 16/(9 + c)
t2 = 16/(9 - c)
t1 + t2 = 16/(9 + c) + 16/(9 - c)
4 = 16/(9 - c) + 16/(9 + c)
1 = 4/(9 - c) + 4/(9 + c)
(9 + c)(9 - c) = 4(9 - c) + 4(9 + c)
81 - c^2 = 36 - 4c + 36 + 4c
81 - c^2 = 72
c^2 = 9
c^2 - 9 = 0
(c + 3)(c - 3) = 0
c + 3 = 0 or c - 3 = 0
c = -3 or c = 3
We discard the negative answer, and we get c = 3.
The speed of the current is 3 mph.