Answer:
a)
We know that the total cost for the 150 shirts (plus a flat-rate of $25) is $1,825.
First, let's find how much costs each shirt.
First, the total cost of the shirts alone (neglecting the flat-rate) is:
$1,825 - $25 = $1,800
Then each shirt costs equal to the quotient of the cost and the number of shirts:
$1,800/150 = $12
Each shirt costs $12.
Then if you order T shirts, the total cost will be the flat-rate of $25 plus T times $12. The equation is:
C(T) = $25 + T*$12
b) C represents the cost
T represents the number of shirts ordered.
c) The initial value is the constant value, in this case, is $25
The rate of change is the coefficient that multiplies the independent variable (T), in the equation the rate of change is $12.
The probability that both the chosen students are sophomores is 6/20 or 3/10 simplified.
the expresión that represents the probability that both students have chosen are sophomore is (6c1) (5c1) /(20c2)
Answer: 
Step-by-step explanation:
According to the given information, we have
Sample size : n= 50


Since population standard deviation is unknown, so we use t-test.
Critical value for 95 percent confidence interval :

Confidence interval : 

Required 95% confidence interval : 
Total number of students surveyed = 200
Number of male students = 80
Number of female students = 200 - 80 = 120
Number of brown eyed male students = 60
Probability of a brown eyed male student = 60 / 80 = 0.75.
Since, <span>eye color and gender are independent, this means that eye color is not affected by the gender. Thus, we expect a similar probability of brown eye for female as we had for male.
Let the number expected of brown eyed females be x, then x / 120 = 0.75.
Thus, x = 120(0.75) = 90.
Therefore, the number female students surveyed expected to be brown eyed is 90.</span>