Answer:
The answer is 60%
Explanation:
Labor force is the total number of people that have job(employed) and the number of people who are willing, able and actively searching for job(unemployed) in a population.
Labor force participation rate is calculated by dividing the labor force by the noninstitutionalized population.
Labor force = employed + underemployed + unemployed
= 96 + 31 + 8
=135 million
So we have:
(135 ÷ 243) x 100 percent.
60% (the nearest whole percentage)
Answer:
The correct answer is letter "D": Opportunity cost.
Explanation:
Opportunity cost is described as the return of the choice selected over the potential return that could have been obtained from the choice left behind. It represents the return of the option chosen compared to the choice forgone. Opportunity costs is also defined as the return of the best next available option.
Answer:
Net Sales for the month ended is equal to $9,702.
Explanation:
Sale = 100 x $100 = $10,000
Discount = $10,000 x 1% = $100
Sales Return = $198
Net Sales = Sales Price - Sales Discount - Sales Return
Net Sales = $10,000 - $100 - $198
Net Sales = $9,702
Net Sales for the month ended is equal to $9,702.
$20 is an expense and it is not an contra revenue account. So, it is not considered in net sales calculation.