P = 60
l = w + 14
60 = 2(w+14) + 2w
60 = 2w + 28 + 2w
60 = 4w + 28
32 = 4w
width = 8 inches
Answer:percent error in Joey's measurement to the nearest 10th of a percent =- 4.6%
Step-by-step explanation:
Step 1
Time as recorded by the stopwatch = 4.82 seconds
Real Time it takes for a Frisbee to fly through the air =5.05 seconds
percent error = Measured value – True Value /True value x 100.
= 4.82 - 5.05 / 5.05 x 100
=-0.23/5.05
=-0.0455 x 100
=4.5544%
Rounding to nearest 10th of a percent = - 4.6%
13.00 I think I don’t know if that correct but that’s what I got
r = continuous growth rate
revenue t years after 2013 = 54.5×10⁹×e^(rt)
74.6×10⁹ = 54.5×10⁹×e^(2r)
e^(2r) = 74.6/54.5
2r = ln(74.6/54.5)
r = ½ln(74.6/54.5) ≅ 0.15697 = 15.697% per year
Hope this helps!