Answer:
$0.77
Step-by-step explanation:
To find how much each bottle of juice costs, divide 2.31 by 3:
2.31/3
= 0.77
So, each bottle of juice is $0.77
<h3>
Answer:</h3>
- using y = x, the error is about 0.1812
- using y = (x -π/4 +1)/√2, the error is about 0.02620
<h3>
Step-by-step explanation:</h3>
The actual value of sin(π/3) is (√3)/2 ≈ 0.86602540.
If the sine function is approximated by y=x (no error at x = 0), then the error at x=π/3 is ...
... x -sin(x) @ x=π/3
... π/3 -(√3)/2 ≈ 0.18117215 ≈ 0.1812
You know right away this is a bad approximation, because the approximate value is π/3 ≈ 1.04719755, a value greater than 1. The range of the sine function is [-1, 1] so there will be no values greater than 1.
___
If the sine function is approximated by y=(x+1-π/4)/√2 (no error at x=π/4), then the error at x=π/3 is ...
... (x+1-π/4)/√2 -sin(x) @ x=π/3
... (π/12 +1)/√2 -(√3)/2 ≈ 0.026201500 ≈ 0.02620
1/2 + 1/5(1/2) = 1/2 + 1/10 = 5/10 + 1/10 = 6/10....this leaves 4/10 (reduces to 2/5) for his children.
(2/5) / 3 = 2/5 * 1/3 = 2/15 for each child <== A
400 in each childs account.....thats (400 * 3) = 1200 ...
2/5 of what is 1200 =
2/5x = 1200
x = 1200 * 5/2
x = 6000/2
x = 3000 <== B
check...
total pay is 3000
1/2 for bills.....- 1500
1/5(-1500) = -1500/5 = -300 ....for savings
3000 - (1500 + 300) = 3000 - 1800 = 1200...remaining for the children
1200/3 = 400 ...for each child.
so ur answers are :
A. 2/15 in each childs account
B. original paycheck = $ 3000
Answer:
answer is C (0.12+0.27-0.12)
Step-by-step explanation:
Answer:
its 8 2/3
Step-by-step explanation: I got it right on edg