Answer:
It has millions of tickets. On each ticket is written a number a dollar amount. The exact average and SD are unknown but are estimated from the sample to be $20,000 and $5,000 respectively.
Step-by-step explanation:
Given that:
sample size n = 1600
sample mean
= 20000
standard deviation = 5000
The objective is to choose from the given option about what most closely resembles the relevant box model.
The correct answer is:
It has millions of tickets. On each ticket is written a number a dollar amount. The exact average and SD are unknown but are estimated from the sample to be $20,000 and $5,000 respectively.
However, if draws are made without replacement, the best estimate of the average amount for the bride will be $20,000
Similarly, the standard error for the sample mean = 


the standard error for the sample mean = 125
Answer:
12x - 15 dollars
Step-by-step explanation:
Sunny earns $12 per hour for delivering cakes.
She worked for x hours this week.
Unfortunately, she was charged $15 for a late delivery on Tuesday
She was supposed to earn $12 × x = $12x this week
But she was charged $15 for late delivery on Tuesday
So her net earning this week is; $12x - $15
Answer:
To find your answer you would subtract $6.50 and $2.85 from $14.85
you would get $5.50 so that is how much she spent on a round trip ticket to the zoo.
Answer:
± 27.33 ft
Step-by-step explanation:
For the given problem, we can estimate the initial and final coordinates of the line of the ball path as (-40,-50) and (0,0). Therefore, the slope is:
(-50-0)/(-40-0) = 50/40 = 1.25
Similarly, we can estimate the slope of a perpendicular line to the line of the ball path as: -1*(1/1.25) = -0.8.
Therefore, using (0,0) and the slope -0.8, the equation of the perpendicular line is: -0.8 = (y-0)/(x-0);
-0.8 = y/x
y = -0.8x
Furthermore, we are given the circle radius as 35 ft and we can use the distance formula to find the two points 35 ft far from the origin:
35^2 = x^2 + y^2
y = -0.8x
35^2 = x^2 + (-0.8x)^2
1225 = (x^2 + 0.64x^2)
1225 = 1.64x^2
x^2 = 1225/1.64 = 746.95
x = sqrt(746.95) = ± 27.33 ft