Given:
standard deviation = 4.3%
sample size = 15
mean = 26.4%
error = σ/√n
error = 4.3% / √15
error = 4.3% / 3.873
error = 0.0111
0.0111 x 100% = 1.11%
So ram had 10 chocolates and i had 30 chocolates
because 1:3= 10:30
=> 4= 40
Given that you did not include the diagram showing the circle, the tangent line and the points Q, R, and S, I am going to give you the explanation to answer the question.
1) The tangent lines to a circle form a 90° angle with the radius at the point of intersection.
2) Therefore, if the point of intersection of the tangent line and the circle is named R, and the points S and Q are one the center of the circle and the other is on the line RQ, then you know that the segment SR is a radius and the line RQ is the tangent, which means that they are perpendicular, i.e. the angle QRS is measures 90°.
In this case the answer is m angle QRS = 90°.
3) Otherwise the angle is different to 90° and you need to observe the figure to conclude whether it is greater than 90°, less than 90° or there is not enough information.
Answer:
Step-by-step explanation:
Confidence interval is written in the form, sample mean ± margin of error
The sample mean is an estimator for the population mean. The confidence level is used to express how confident we are that the population mean is within the calculated confidence interval. The lower limit of the given confidence interval is 2.619 hours/day while the upper limit of the confidence interval is 3.401 hours/day
Therefore, the INVALID interpretations of the 95% confidence interval are
A. About 95% of all Cal Poly students spend between 2.619 and 3.401 hours/day watching TV.
B. There is a 95% chance that, on average, Cal Poly students spend between 2.619 and 3.401 hours/day watching TV.
D. In the long run, 95% of the sample means will be between 2.619 and 3.401 hours.
E. None of the above.
Let
L---------> the length side of the box
W--------> the width side of the box
H-------> the height of the box
we know that

the surface area of the box is equal to

<u>Find the area of the base</u>

<u>Find the perimeter of the base</u>

<u>Find the surface area</u>


therefore
<u>the answer is</u>
the total area of the box that will be covered in gift wrap is 