Step-by-step explanation:
$1.80 per pound
The amount she's supposed to buy it is
1.80 × 12.5 = $22.5
She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved
$22.5 - $21.25 = $1.25
the amount she saved per pound is
1.25/12.5 = $0.1 per pound
Answer:
a} The image is congruent to the pre-image.
c} The image could be moved left or right.
d} The image could be moved up or down.
Step-by-step explanation:
i took the test
<span>the equation of a circle with the center at (h,k0 is given by the equation where the r is obviously the radius of the circle then do (x+3) ^2
(y-6)^2= 24 which shows that the center is = to (-3,6)
</span>
Answer:
y2= 2x-4
y3=6x-1
y4= x-1
y5=2x
Step-by-step explanation:
for y=2x-1
1) for a vertical translation down of 3 units
y2= y-3 =(2x-1)-3= 2x-4
y2= 2x-4
2) for a slope increased by 4
y3= y+ 4x = 2x-1 +4x = 6x-1
y3=6x-1
3) for sloped divided in half. slope of y : m=2 → slope of y4=2/2 =1
y4= x-1
4) shifted up (vertical translation) of 1 unit
y5= y+1 = 2x-1+1=2x
y5=2x
Answer: 
Step-by-step explanation:
<h3>
The missing question is: "What is the Functions formula A(t)=?"</h3><h2 />
The equation of the line in Slope-Intercept form is:

Where "m" is the slope and "b" is the y-intercept.
According to the data given in the exercise, you know that:
-
represents the area to paint the Hiros' romm as a function of time.
- The rate he painted the room was 8 square meters per hour.
- The area left to paint after 3 hours was 28 m².
Therefore, based on this, you can idenfity that:
1. The slope of the line is:

2. One of the point on the line is:
So you must substitute the slope and the coordinates of that point into
and then solve for "b" in order to find its value:

Therefore, you can determine that the function
is:
