Answer: The number of balloons varies directly with the number of tables. The two variables are directly proportional. The relationship of balloons to tables is the ratio 5:1, where 5 is the constant of variation. Use the equation y = kx, where k is the constant of variation resulting in the equation y = 5x.
Hope i helped
Answer:
The 95% confidence interval for the mean GPA of all accounting students at this university is between 2.5851 and 3.2549
Step-by-step explanation:
We are in posessions of the sample's standard deviation. So we use the student's t-distribution to solve this question.
The first step to solve this problem is finding how many degrees of freedom, we have. This is the sample size subtracted by 1. So
df = 20 - 1 = 19
95% confidence interval
Now, we have to find a value of T, which is found looking at the t table, with 19 degrees of freedom(y-axis) and a confidence level of
). So we have T = 2.0930
The margin of error is:
M = T*s = 2.0930*0.16 = 0.3349.
In which s is the standard deviation of the sample.
The lower end of the interval is the sample mean subtracted by M. So it is 2.92 - 0.3349 = 2.5851
The upper end of the interval is the sample mean added to M. So it is 2.92 + 0.3349 = 3.2549
The 95% confidence interval for the mean GPA of all accounting students at this university is between 2.5851 and 3.2549
Situation: A restaurant sells 1 725 pounds of spaghetti and 925 pounds of linguini every months.
Problem : Find the number of pounds of pasta does the restaurant sell in 9 months.
=> Pasta is also known as the sphaghetti.
And since the restaurant sells 1 725 pounds every month, simply multiply this number by 9 to get the total amount of pounds in 9 months.
=> 1 725 * 9 = 15 525 pounds in 9 months.
Answer:
Road conditions
Step-by-step explanation:
The factor that should be mostly considered in this case is the Road conditions, that way the tyre with the best stopping distance can be determined.
Answer:
The cross multiplication would be 10(350) = 22(x).
Step-by-step explanation:
We would first convert meters to centimeters. There are 100 cm in a meter; this means 3.5 m = 3.5(100) = 350 cm.
The ratio of the height to base of the model is 10/22. The ratio of the playhouse would then be x/350. This gives us
10/22 = x/350
Cross multiplying, we would have 10(350) = 22(x).